نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: تعلل وکارشکنی سعودی ها در حادثه منا مشهود و غیرقابل انکار است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: تعلل وکارشکنی سعودی ها در حادثه منا مشهود و غیرقابل انکار است.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر درنشست مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که با محوریت بررسی علل وقوع حادثه دردناک منا برگزار شد گفت : تعلل و کارشکنی سعودی ها درحادثه منا مشهود و غیرقابل انکار است و مسئولان عربستان باید نسبت به سهل انگاری خود پاسخگو باشند.

وی به تشریح عوامل تشدید وقوع این حادثه غمبار پرداخت وگفت : نبود نیروی امدادی توانمند و با تجربه ، بستن راههای اصلی منا و پاسخگو نبودن عوامل بیمارستان ها و مراکز درمانی عربستان برای پذیرش و مداوای مصدومان و حادثه حادثه از عوامل گسترگی فاجعه منا است که این عوامل بی کفایتی آل سعود در اداره حرمین شریفین به اثبات رسید

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر به کارشکنی دولت سعودی در همکاری با مقامات ایرانی و نیروهای امدادی اشاره کرد و افزود: نه تنها با گروههای امدادی ایرانی در عربستان همکاری نشد بلکه این گروهها را از صحنه وقوع حادثه دور کردند و یکی از مسئولان ایرانی که در حال جمع آوری اطلاعات در خصوص جانباختگان بود را دستگیر کردن و مانع جمع آوری اطلاعات وی شدند.

وی گفت: خالی بودن تخت بیمارستانهای عربستان در حالیکه مصدومان بر روی زمین بودند جای سوال دارد و باید پیگیری شود!!!؟

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر به سخنان صریح و قاطعانه رهبر معظم انقلاب در خطاب به مسئولان عربستان افزود: این هشدار رهبری تاثیر مستقیم بر همکاری آنها با ایران داشت و تاحدودی همه چیز عوض شد و سعودی ها بتدریج شروع به همکاری با مسئولان ایرانی در خصوص انتقال اجساد به کشور کردند.

وی گفت: اگر این موضوع را بخواهیم از طریق دادگاه های بین المللی بررسی کنیم به جایی نمی رسیم چرا که اینها با پول هرکاری می کنند و مثل واقعه یمن کسی کاری به آنها ندارد!!!

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر تصریح کرد: بهتر است این موضوع بطور دو طرفه انجام شود و ما با آنها وارد مذاکره در خصوص این مسئله شویم.

وی خطاب به سران سعودی که میگویند واقعه منا قضا و قدر است گفت: شما که میگویید این حادثه قضا و قدر است پس چرا فیلم ها را در اختیار ما نمی گذارید و مدام در حال فرافکنی هستید؟

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر گفت: دولت سعودی باید در شیوه برگزاری حج تجدید نظر کند چرا که شیوه سنتی دیگر جواب نمی دهد با این خیمه ها و خیابان های قدیمی و غیراصولی نمی شود حج را اداره کرد.

وی افزود: از این چراها در خصوص اقدامات عربستان زیاد است و باید پاسخ این چراها را پیداکنیم؟

دادستان کل کشور هم در این نشست بر ضرورت تشکیل کمیته حقیقت یاب و جمع آوری مستندات واقعه منا توسط حجاج و نهادهای اطلاعاتی برای پیگیری این واقع تاکید کرد تاکید کرد .

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با تبیین ابعاد پنهان حادثه منا گفت: در مقابل تعلل و کم کاری سعودی ها در این حادثه نمی شود از کلمه سهل انگاری استفاده کرد چرا حادثه غمناک منا نشان از قصور آنها دارد.

وی با انتقاد شدید از گفته های خطبای عربستان که حادثه منا قضا و قدر است تصریح کرد: چرا باید آخوندهای درباری عربستان قضا و قدر الهی را عامل وقع این حادثه عنوان کنند؟!

وی بر ضرورت تشکیل کمیته حقیقت یاب تاکید کرد و گفت: این کمیته هرچه زودتر باید تشکیل و زوایای پنهان این حادثه آشکار شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی دادستان کل کشور افزود: جای سوال دارد در حالیکه قدم به قدم عربستان تجهیز به دوربین های مدار بسته است چگونه هیچ تصویری از این حادثه موجود نیست؟!

رئیسی دادستان کل کشور افزود: در گوگل و شبکه های مجازی در روز وقوع حادثه تصاویری موجود بود اما بلا فاصله تمام این تصاویر ( با پولهای عربستان ) از دسترس عموم خارج شد!!!

وی گفت: آنها تا می توانند ادله حادثه منا را جمع آوری می کنند تا مستندسازی انجام نشود!

رئیسی دادستان کل کشور گفت: ما باید به تکلیفان عمل کنیم و از طریق دادگاه های بین المللی و راههایی که احقاق حقوق جانباختگان و آسیب دیدگان میسر است اقدام کنیم.

وی تصریح کرد یکی از ابعاد وقوع این حادثه شاید با هدف کاستن زائران بیت الله الحرام و علاقه مسلمانان به امور حج باشد.