3 اثر از تولیدات صدا و سیما موفق به کسب افتخار در مسابقه ABU Prizes ۲۰۱۵ امسال شد.

3 اثر از تولیدات صدا و سیما موفق به کسب افتخار در مسابقه ABU Prizes ۲۰۱۵ امسال شد.


از میان 54 اثر راه یافته به بخش نهایی مسابقه ** ABU Prizes **امسال، تله‌فیلم «سه ماهی» تولید سیما فیلم وگزارش خبری «نجات پلنگ» تولید صدا و سیمای مرکز لرستان، برنده جایزه نقدی و تندیس این مسابقه شدند.

«سه ماهی» به تهیه‌کنندگی سید محمود رضوی و کارگردانی حمیدرضا قربانی روایتگر داستان زنی است که با اطلاع از بیماری سخت خود برای ادامه زندگی امیدوارانه تلاش می‌کند.

سعید حاجی‌زاده گزارشگر «نجات پلنگ» تلاش‌های گروه امداد استان لرستان را برای نجات جان پلنگ زخمی در قالب گزارش خبری منعکس کرده‌است.

همچنین در این مسابقه از برنامه رادیویی «آب و تاب» تولید رادیو تهران برای اجرای اثرگذار محمد صالح‌علا تقدیر به عمل آمد.

گفتنی است در مجموع 250 اثر شامل 154 برنامه تلویزیونی و 92 برنامه رادیویی در **ABU Prizes** امسال، شرکت داشتند. هیئت انتخاب آثار این مسابقه درگروه‌های مجزا ارزیابی اولیه را انجام دادند. با اعلام اسامی 24 برنامه رادیویی و 30 برنامه تلویزیونی پذیرفته‌شده، 23 کشور عضو اتحادیه **ABU** در

بخش نهایی به رقابت با یکدیگر پرداختند. در این مرحله 4 برنامه تلویزیونی و 3 برنامه رادیویی از ایران حضور داشتند.

جوایز مسابقات **ABU Prizes** هر ساله همزمان با مجمع عمومی اتحادیه رادیو تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه به برگزیدگان اهدا می‌شود. کشورهای عضو این اتحادیه با ارائه آثار رادیویی و تلویزیونی خود در بخش‌های گوناگون از جمله مستند،* *داستانی،* *کودک،* *سرگرمی،* *گزارش‌های خبری، بخش چشم انداز و غیره به رقابت می‌پردازند.* *هدف از برگزاری این مسابقات تشویق اعضا به تولید آثاری با سطح کیفی بالا در راستای ارتقای سطح فرهنگی و آموزشی و نیز ارتقای درک متقابل در میان کشورهای عضو می‌باشد. صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای دائم و فعال اتحادیه هر ساله در این رقابت شرکت کرده و به موفقیت‌هایی نیز دست یافته‌است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شرکت صوتی تصویری سروش و دانشگاه صدا وسیما مجموعا با 14 برنامه تلویزیونی و 10 برنامه رادیویی در **ABU Prizes 2015** شرکت داشتند.

شایان ذکر است به برگزیدگان **ABU Prizes 2015** امسال، جایزه نقدی به مبلغ 2000 دلار ، تندیس و لوح یادبود مسابقه، اهداء شد. مراسم اعلام نتایج و اهداء جوایز،آبان ماه سالجاری درپنجاه و دومین مجمع عمومی اتحادیه رادیو تلویزیونی آسیا و اقیانوسیه در استانبول، انجام پذیرفت.

این اتحادیه با 274 عضو از 67 کشور جهان و پوشش بیش از 60 درصد جمعیت جهان،بزرگترین اتحادیه رادیو تلویزیونی جهان محسوب می‌شود.