اگر سازندگان فیلم رستاخیز ملاحظات دینی را رعایت می کردند تا الان این فیلم به نمایش گذاشته شده بود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: اگر سازندگان فیلم رستاخیز ملاحظات دینی را رعایت می کردند تا الان این فیلم به نمایش گذاشته شده بود.


حسین نوش آبادی در نشست خبری امروز افزود : فیلم سازان باید همه مسائل را در نظر بگیرند واز مشاوران توانمند و آگاه مذهبی استفاده کنند.

وی گفت: بحث تصویر رهبران و معصومین و بزرگان دینی ما همواره مورد اختلاف بوده که آیا به نمایش گذاشته شود یا خیر.

نوش آبادی افزود: امروز فتاوا و نظرات دینی برای ما اولویت اول است و سینماگران و فیلم سازان باید به این مهم توجه کنند تا کارشان در مراحل مختلف فیلم نامه، تولید، پخش و اکران با مشکل مواجه نشود.

سخنگوی وزارت ارشاد با بیان اینکه فیلم رستاخیز فاقد برخی ملاحظات دینی بوده است گفت: درجلسه ای با وزیر ارشاد ، قرار است راه های برون رفت مشکل این فیلم ، بررسی و چاره اندیشی شود تا در آینده نزدیک شاهد اکران این اثر ارزشمند باشیم.

نوش آبادی افزود: حوزه و علمای بزرگوار هم باید به کمک فرهنگ و هنر بیایند تا با درک شرایط حاضر بتوانیم آثاری تولید کنیم که مانند فیلم محمد(ص) در کشورهای مختلف جهان با اقبال روبرو شود.

فیلم سینمایی رستاخیز ساخته احمد رضا درویش داستان مقطعی از قیام امام حسین(ع) است که به خاطر نمایش چهره حضرت عباس(ص) ، مورد اعتراض برخی مراجع عظام تقلید و مردم واقع شده است و دست اندرکاران این اثر هنوز نتوانسته اند اصلاحات مورد نظر را انجام دهند به همین خاطر اکران آن به تعویق افتاده است.

نوش آبادی درباره فیلم محمد رسول الله (ص)گفت: در حال حاضر این فیلم به طور همزمان در 400 سینمای ترکیه درحال اکران است موضوعی که در خود ایران با این حجم و سطح نبوده است.

سخنگوی وزارت ارشاد همچنین از اکران عمومی فیلم محمد(ص) در آینده نزدیک در سراسر اروپا و امریکا خبر داد و افزود: همه نقاط دنیا از این فیلم ارزشمند استقبال کرده اند به جز چند کشور عربی و سعودی ها که از ابتدا موضع شان مشخص بود.

مخالف افزایش تعرفه کاغذ هستیم

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ مخالف افزایش تعرفه کاغذ هستیم زیرا این افزایش باعث افزایش قیمت کاغذ و در نهایت افزایش قیمت کتاب و محصولات فرهنگی وابسته به کاغذ می‌شود.

حسین نوش‌آبادی در نشست خبری هفتگی خود افزود:‌ باید با کنترل و مدیریت کاغذ و ملزومات چاپ به خوبی مطبوعات و محصولات فرهنگی را در جامعه عرضه کنیم تا مخاطبان کاهش نیابند زیرا این موضوع برای ما خیلی مهم است.

وی گفت:‌ تاکنون جلسات مشترکی با نهادهای ذیربط به ویژه وزارت صنعت و معدن در این خصوص برگزار شده است و ما از آن‌ها خواسته‌ایم هم از حداکثر ظرفیت کاغذ در داخل استفاده شود و هم از صنعت کاغذ حمایت جدی صورت گیرد.

سخنگوی وزارت ارشاد گریزی هم به برگزاری نمایشگاه مطبوعات زد و افزود:‌ حضور نداشتن یا غیبت برخی دوستان رسانه‌ای که جایشان واقعا خالی بود گله‌مندی ما را به همراه دارد اما این باعث کمرنگ شدن استقبال مخاطبان از این نمایشگاه نشد.

نوش‌آبادی گفت: این کار برخی از دوستان رسانه‌ای کم لطفی به مخاطبان بود و انتظارات آن‌ها نباید موجب قهر آن‌ها می‌شد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و وزارت ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی،‌ گردش مالی وزارتخانه را کاملا شفاف اعلام کرد و افزود:‌ هیچ برنامه ملی و استانی به دلیل کمبود بودجه تعطیل نشده است.

نوش آبادی گفت:‌ شخص رئیس جمهور،‌ وزیر و رئیس سازمان مدیریت همواره مراقبت لازم را بر بودجه فعالیت‌های فرهنگی دارند.

وی افزود:‌ ارکستر سمفونیک ملی و تهران با وجود کاهش اعتبار تعطیل نشده اند اما این نگرانی وجود دارد که در نحوه ارائه برنامه‌هایشان خلل وارد شود که این موضوع با پیگیری شخص رئیس جمهور دنبال می‌شود.

نوش‌آبادی گفت:‌ در این‌باره بخشی از وعده 5 میلیارد تومانی رئیس جمهور جذب شده است و امیدواریم مابقی آن را به زودی جذب کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره پلمپ دانشکده خبر افزود:‌ این موضوع یک مقدار تقصیر مسئولان دانشکده بود زیرا فردی که مالک ساختمان است مطالبه مالی داشت و این فرد حکم قضایی گرفت که در حکم قضایی انسداد ساختمان آمده بود.

سخنگوی وزارت ارشاد گفت:‌ بلافاصله موضوع از طریق وزارت ارشاد و خبرگزاری ایرنا دنبال و ساختمان رفع پلمپ شد.

نوش‌آبادی در ادامه درباره زمان تشکیل شورای عالی سینما افزود: منتظر تصمیم و برنامه‌ریزی دفتر رئیس جمهور و حضور آقای روحانی هستیم تا شورای عالی سینما بار دیگر تشکیل شود.

صدور مجوز برای 160 هزار عنوان کتاب

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از شهریور 92 تا 24 آبان 94 به بیش از 160 هزار عنوان کتاب مجوز چاپ داده شده است.

حسین نوش آبادی در نشست خبری هفتگی خود افزود: در طول دولت یازدهم تعداد شمارگان کتاب 342 میلیون و 367 هزار و 322 نسخه بوده است.

وی گفت: این کتاب ها در موضوعات مختلف از جمله علوم، ادبیات، دین، علوم اجتماعی و کودک و نوجوان بوده است.

نوش آبادی با نگران کننده خواندن نرخ مطالعه در کشور افزود: میزان مطالعه از پنج دقیقه تا در خوشبینانه ترین حالت 20 دقیقه در روز عنوان می‌شود که حداقل باید به یک ساعت در روز برسد.

سخنگوی وزارت ارشاد همچنین از برگزاری جایزه جلال در هفته کتاب (23 آبان تا اول آذر) خبر داد و گفت: تاکنون نامزدهای بخش های رمان، مستندنگاری و نقد ادبی معرفی شده اند.

نوش آبادی افزود: 2 هزار کتاب در چهار بخش بررسی شده است و جایزه جلال هم قرار است به نحوی برگزار شود که حداقل هم طراز جایزه کتاب سال باشد تا مشکل سال گذشته را نداشته باشیم.

نگرانی چندانی از نفوذی در مطبوعات نداریم

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حال حاضر نگرانی چندانی از موضوع نفوذی در مطبوعات نداریم زیرا اکثر مدیران ما التزام به شرع، قانون اساسی و قانون مطبوعات دارند.

نوش آبادی افزود: مراقبت از نفوذی ها در مطبوعات لازم است و این مراقبت در حال حاضر هم توسط مدیران مسئول روزنامه ها و مطبوعات و هم مدیران وزارت ارشاد انجام می شود.

وی گفت: مسئولان وزارت ارشاد از هر گونه حرکتی که بوی تفرقه افکنی و حضور افراد غیرخودی و دارای افکار مسموم داشته باشد جلوگیری می کند.

سخنگوی وزارت ارشاد افزود: اکثر مدیران مسئول روزنامه ها و مطبوعات ما افرادی هستند که از طرف مسئولان امنیتی تایید صلاحیت شده اند و بدون مجوز از مراجع ذی صلاح نمی توانند فعالیت کنند.

کانال های غیراخلاقی تلگرام را مسدود کردیم

نوش آبادی در خصوص وضعیت تلگرام نیز گفت: با تذکرات و اخطارهای نافذی که وزارت ارتباطات به مدیران تلگرام داد کانال‌های غیراخلاقی را مسدود کرده اند و از این بابت مشکلی نیست.

لغو پروانه اماکن تجاری در صورت استفاده از اسامی بیگانه در عناوین

وی درباره عناوین اماکن تجاری که از حروف غیرفارسی استفاده می کنند و سوالی که قرار است سه شنبه علی مطهری از علی جنتی در صحن مجلس در این خصوص بپرسد افزود: بر اساس قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی بیگانه که در سال 1375 به تصویب رسیده وظیفه هر دستگاه در این خصوص مشخص شده است.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وظیفه وزارت ارشاد این است که اگر تخلفی صورت گرفت اول اخطار ‌می دهد، در مرحله بعد آن واحد صنفی باید با هزینه خود و پس از دستور وزارت کشور اقدام به تغییر عنوان کند و در نهایت هم اگر باز به تخلف ادامه داد تعطیلی آن واحد صنفی و لغو پروانه را به همراه خواهد داشت.

نوش آبادی افزود: از ابتدای سال 92 تا پایان مهر امسال، 4 هزار و 542 واحد صنفی رصد شده است که هزار و 621 واحد مغایرتی با قانون نداشتند و 2 هزار و 928 واحد صنفی مغایرت داشتند که اخطار دریافت کردند و از این تعداد 192 واحد عنوان خود را اصلاح کرده اند و هزار و 813 واحد هم به پلیس اماکن ارجاع داده شده است.

امیدوارم آقای رکن آبادی جزو کسانی باشد که هنوز تشخیص هویت نشده است

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضع حجاجی که هنوز تعیین هویت نشده اند به ویژه آقای رکن آبادی سفیر سابق ایران در لبنان گفت: امیدوارم با اقدامات و آزمایش هایی که در حال انجام است و اعزام بستگان درجه یک این عزیزان به عربستان به زودی شاهد تعیین تکلیف این موضوع باشیم.

نوش آبادی افزود: در خصوص آقای رکن آبادی گمانه زنی های زیادی وجود دارد و باید تا تعیین تکلیف 19 جسد باقیمانده در داخل و خارج کشور صبر کنیم و تا آن زمان نمی توانیم نظر صائبی بدهیم.

وی گفت: امیدوارم آقای رکن آبادی جزو کسانی باشد که هنوز تشخیص هویت نشده است، در غیر این‌صورت گمانه های دیگری که راجع به وی بوده است مانند اینکه از چه طریقی از صفوف حجاج خارج شده یا به قتل رسیده یا زندانی شده است تقویت می شود.