برگزیدگان پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت شنبه شب در تالار اندیشه حوزه هنری از سوی هیئت داوران معرفی شدند.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت شنبه شب در تالار اندیشه حوزه هنری از سوی هیئت داوران معرفی شدند و از برگزیدگان آن تقدیر به عمل آمد.


اسامی برگزیدگان پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به شرح زیر است؛

آراء هیئت داوران پانزدهیمن جشنواره سراسری تئاتر مقاومت :

بخش کودک و نوجوان

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و یک سکه بهار آزادی به طور مشترک به نمایش‌های «قالی مادربزرگ» به کارگردانی فاطمه باغبادی و نمایش «طلسم زریانه» به کارگردانی حسین چراغی.

بخش رادیو تئاتر

دیپلم افتخار و جایزه نقدی به نمایش‌های «مرز» به کارگردانی رحمان قدمی و «بال‌های خیس قاصدک» به کارگردانی رضا داداشی.

بخش عکس

برگزیده سوم: بهار نیک‌پور

برگزیده دوم: مسعود میرمیری

برگزیده اول: حسین اسماعیلی

در این بخش هیات داوران شامل حمید جبلی، سیامک زمردی مطلق و عباس کوثری از مهناز نیماوند و فهیمه حکمت اندیش هم تقدیر کردند.

بخش پوستر و عکس

برگزیده سوم: یحیی پاک‌دل

برگزیده دوم: کمال کجوئیان

برگزیده اول: ‌محمد افشار

هیات داوران این بخش امیر عبدالحسینی، محمدرضا دوست محمدی و سید ابراهیم حسینی بودند که از فرشاد آل خمیس و مهدی رایگانی نیز تقدیر کردند.

بخش نمایشنامه‌نویسی

هیات داوران این بخش (مهرداد رایانی مخصوص فارس باقری و شهرام احمد زاده) از دو نمایشنامه «کلارینک» نوشته سیروس همتی و «92 درصد زندگی» نوشته عباس جان‌فدا تقدیر کردند.

برگزیده سوم: محسن عظیمی برای نگارش «10- 64»

برگزیده دوم: محسن میرزا عمادی برای نگارش «خاک، خون، نفت»

برگزیده اول: مهرداد کورش نیا برای نگارش «قرار»

بخش رسانه

در این بخش خبرگزاری تسنیم و روزنامه جام جم به عنوان رسانه‌های برتر

بخش خیابانی

1- طراحی لباس، فضا و صحنه

لوح تقدیر و جایزه نقدی به کژال راست‌بین برای نمایش «عروس آشتی» و مرضیه رادمنش برای نمایش «نفت بازی».

جایزه برتر به بهنام کاوه برای نمایش «تابستان جنگ کجا بودی؟»

2- موسیقی

تقدیر از بهنام سوزنی برای نمایش «گره هشتم»

جایزه برتر برای نوید لاهیجی برای نمایش «شاخه افرا، ریشه نخل»

3- طرح و ایده

تقدیر از پیام عزیزی برای نمایش «همین روزها»

جایزه برتر به بهنام کاوه برای نمایش «تابستان جنگ کجا بودی؟»

4- بازیگر زن

تقدیر از منیژه واحد قاضیانی برای بازی در نمایش «شاخه افرا، ریشه نخل» و فاطمه رادمنش برای نمایش «نفت بازی»

جایزه برتر به الهه پور جمشید برای نمایش «گره هشتم»

5- بازیگر مرد

تقدیر از علی محمد رادمنش برای نمایش «نفت بازی» و بهنام کاوه برای نمایش «تابستان جنگ کجا بودی؟»

جایزه ویژه به محمد هادی عطایی برای نمایش «همین روزها» و مصطفی کولیوندی برای نمایش «روزی روزگاری جنگ» و «گره هشتم»

6- کارگردانی

تقدیر از علی محمد رادمنش برای نمایش «نفت بازی» و پیام عزیزی برای نمایش «همین روزها»

جایزه برتر به بهنام کاوه برای نمایش «تابستان جنگ کجا بودی؟»

در این بخش هیات داوران شامل برزو ارجمند، آرش دادگر و سیمین امیریان تقدیر ویژه خود را از بازیگران جانباز اعصاب و روان نمایش «گل‌های فرشته» به کارگردانی حامد زارعان و نیز از بازیگر خردسال نمایش «کودکان جنگ» اعلام کردند.

بخش صحنه‌ای

1- موسیقی

برگزیده سوم: قاسم رجبی و محمد جهانی نصب برای نمایش «مجلس قیام آمل» و بهنام رحیمی برای نمایش «خون و ماتیک»

برگزیده دوم: آرش والی نژاد برای نمایش «جان گز»

برگزیده اول: مانی ارمغان برای نمایش «ایوب زمانی»

2- طراحی صحنه

تقدیر از لیلا رفیع زاده برای طراحی لباس نمایش «خون و ماتیک»

برگزیده سوم: علی حیدری برای نمایش «بهشت 50 درجه بالای صفر»

برگزیده دوم:‌علیرضا مهران برای نمایش «سبز، سپید، سرخ»

برگزیده اول: سیامک احصایی برای نمایش «جان گز»

3- نمایشنامه‌نویسی

برگزیده سوم: طیبه نیک آزاد و علی حیدری برای نمایش «50 درجه بالای صفر» و نیز صحرا رمضانیان برای نمایش «خون و ماتیک»‌

برگزیده دوم: هاله مشتاقی نیا برای نمایش «جان گز»

برگزیده اول: سید علی موسویان برای نمایش «سبز، سپید، سرخ»

در این بخش علی حیدری پس از دریافت جایزه خود با اشاره به دوران جنگ و اینکه فرزند جنگ و متعلق به زمان حصر آبادان است گفت: ما هنوز در حصریم چون یک غول بزرگ به اسم منطقه آزاد اروند روی سر مردم منطقه ماست و خون آن‌ها را می‌مکد اما ما به منطقه آزاد اروند و همه برادرانم می‌گویم بجنگ تا بجنگیم.

4- بازیگری زن

تقدیر ویژه هیات داوران در این بخش به ناهید مسلمی برای بازی در نمایش «جان گز» تعلق گرفت.

برگزیده سوم: پرستش سلطانی برای نمایش «ایوب زمانی» و شیما ملکیان برای نمایش «آوازهای سرشامی» و نیز مانلی حسین پور برای نمایش «خون و ماتیک»‌

برگزیده دوم: شهره مکری برای نمایش «سبز، سپید ، سرخ» و رویا میرعلمی برای نمایش «جان گز»

برگزیده اول: طیبه نیک آزاد برای نمایش «بهشت 50 درجه بالای صفر»

در این بخش طیبه نیک آزاد پس از دریافت جایزه خود با اشاره به اینکه نمی‌شود در جایی از مقاومت حرف زد و آنجا آبادانی نباشد گفت: مخصوصا زنان آبادانی که در مقاومت نقش مهمی داشتند چرا که زنان ما بوی عطر نمی‌دهند بلکه بوی باروت و خون می‌دهند و زنان شهر من هنوز منتظر چیزهای زیادی هستند مثل اینکه کسی برایشان آب بیاورد.

5- بازیگر مرد

تقدیر از بازیگر محمد پارسا قره داغی کودک نمایش «قرار»

تقدیر ویژه از حسین مسافر آستانه برای بازی در نمایش «جان گز»

در این بخش مسافر آستانه که سال‌هاست بیشتر در سمت‌های اجرایی فعالیت می‌کند و پس از نزدیک به یک دهه بار دیگر در عرصه بازیگری با نمایش «جان گز» در صحنه تئاتر حاضر شده است گفت: از خیلی سال پیش تاکنون عادت به جایزه گرفتن نداشتم چون هیچ جشنواره‌ای نبود که در آن مسئولیتی یا کارگردانی نداشته باشم. به همین دلیل این جایزه برای اولین بار برایم جالب است و از دست اندرکاران جشنواره و نیز نمایش «جان گز» تشکر می‌کنم.

در این بخش همچنین از گروه بازیگران نمایش «شام آخر» به کارگردانی احمد سلیمانی تقدیر شد و جایزه ویژه هیات داوران به آن‌ها تعلق گرفت.

برگزیده سوم: حامد مکملی برای نمایش خاک شیرین، هومن کیایی و فرزین صابونی برای نمایش «جان گز»‌

برگزیده دوم: امیر کربلایی برای نمایش «سبز، سپید، سرخ» و علیرضا مهران برای نمایش آوازهای «سرشامی»

برگزیده اول: سید علی موسویان برای نمایش «خون و ماتیک»

6- کارگردانی

برگزیده سوم: سروش طاهری برای نمایش «خون و ماتیک» و کاوه مهدوی برای نمایش «آوازهای سرشامی»

برگزیده دوم: سید علی موسویان برای نمایش «سبز، سپید، سرخ»

برگزیده اول: نیما دهقان برای نمایش «جان گز»

در این مراسم همچنین از مجید قلی زاده و علی رستگار خبرنگاران خبرگزاری تسنیم و روزنامه جام جم هم تقدیر شد و جایزه‌ای به آن‌ها تعلق گرفت. ضمن اینکه هیات داوران نمایش «تابستان جنگ کجا بودی؟» به کارگردانی بهنام کاوه را به عنوان اثر برگزیده بخش خیابانی به دبیرخانه سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی کرد.

همچنین هیات داوران در بخش صحنه‌ای 5 اثر نمایشی «جان گز»، «سبز، سپید، سرخ»، «شام آخر»، «خون و ماتیک» و «آوازهای سرشامی» را برای شرکت در جشنواره تئاتر فجر منتخب کرد که دو نمایش به دلیل حضور در دوره‌های قبل جشنواره شرایط حضور را نداشتند و در نهایت نمایش‌های «جان گز» ، «سبز، سپید ، سرخ» و «آوازهای سرشامی» به سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

در این مراسم مهدی شفیعی (مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی)، مهدی رجبی معمار (مدیرعامل خانه هنرمندان ایران) ، جباری (مدیرعامل بنیاد روایت)، رحمت امینی (مدیرمرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری) ربیعی (مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس) حسین مسافر آستانه، حمید جبلی،‌سیامک احصایی، رویا میرعلمی، محمد خزاعی (مشاور دبیر جشنواره) سعید اسدی (دبیر جشنواره تئاتر فجر) ، شهرام کرمی، مهرداد رایانی مخصوص، بهروز بقایی، برزو ارجمند،‌ خسروی (دبیر جشنواره خمسه) و ... از جمله حاضران در مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت بودند.

همچنین در ابتدای این مراسم بخشی از نمایش «پله پله تا ملاقات» با اشاره به فاجعه منا اجرا شد.