مسئله حقوق شهروندی یکی از مسائل اساسی کشور است که در قانون اساسی و منابع دینی مورد توجه ویژه واقع شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مسئله حقوق شهروندی یکی از مسائل اساسی کشور است که در قانون اساسی و منابع دینی مورد توجه ویژه واقع شده است.


علی جنتی در نشست شورای هماهنگی حقوقی دستگاه های اجرایی با موضوع حقوق شهروندی افزود: در قرآن کریم 897 بار و در نهج البلاغه نیز 63 خطبه در رابطه با انسان، امنیت، آرامش، مسئولیت و حقوق انسان صحبت شده است که بارزترین آن را می توان به نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر درخصوص حقوق متقابل شهروندان و حاکم نام برد.

وی یکی از شعارهای اساسی آقای روحانی را در مبارزات انتخاباتی موضوع احیای حقوق شهروندی برشمرد که به گفته وی سایر نامزدها خیلی بر روی آن تاکید نداشتند.

وزیر ارشاد گفت: بعد از انتخاب شدن آقای روحانی، معاون حقوقی وی مسئول پیگیری جدی این موضوع شد.

جنتی حقوق شهروندی را جزیی از حقوق اساسی برای کسانی که تحت یک حکومت واحد زندگی می کنند برشمرد و افزود: به نظر من در این زمینه نارسایی های زیادی داریم چرا که بسیاری از قوانین مندرج در قانون اساسی در این حوزه در عمل یا اجرا نمی شود یا بسیار ناقص اجرا می شود.

وی با بیان اینکه در دولت یازدهم توجه بیشتری به اقلیت های دینی و مذهبی شده است گفت: به عنوان مثال امسال برای اولین بار یک سفیر از اهل سنت به خارج اعزام شده است.

جنتی با اشاره به نقش دستگاه قضاء در موضوع حقوق شهروندی افزود: قوه قضائیه مسئولیت ویژه ای دارد که بایستی برابری حقوق شهروندی را به اجرا بگذارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به اقدامات صورت گرفته درخصوص حقوق شهروندی در وزارتخانه مطبوعش پرداخت و گفت: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در این دولت به عنوان لایحه به مجلس داده شد و هم اکنون آئین نامه اجرایی آن به همه دستگاه‌ها داده شده است.

جنتی ادامه داد: براساس این قانون همه دستگاه ها موظفند طی سه سال آینده تمام اطلاعات درون سیستمی شان را در پایگاه های اطلاع رسانی خود قرار دهند.

وی افزود: از دیگر اقدامات صورت گرفته این است که در طول بیست و چند ماه از شروع به کار دولت یازدهم حدود 4 هزار نشریه و پایگاه خبری از ما مجوز گرفته اند که این تعداد بیشتر از تعداد مجوزهایی است که از ابتدای انقلاب تا قبل از این دولت داده شده است.

جنتی گفت:‌ سعی ما این است که مجوز کتاب را ظرف دو تا سه ماه به درخواست کننده تحویل دهیم و صدور مجوز موسسه فرهنگی هنری را نیز دو ماه پیش بینی کرده ایم در حالی که پیش از این نویسندگان و هنرمندان دو سال برای دریافت این مجوز انتظار می‌کشیدند.

وی افزود: ما دستگاهی هستیم که کمتر در این وزارتخانه فساد وجود دارد اما برخی دستگاه های دولتی که برای انجام یک کار مردم باید 10 بار به یک کارمند رجوع کنند باید خیلی مراقب باشند تا فساد گسترش نیابد.