نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در گفتگوی تلفنی با امیرعبداللهیان در خصوص آخرین تحولات یمن رایزنی و تبادل نظر کردند.

نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در گفتگوی تلفنی با معاون عربی- آفریقای وزیر امورخارجه، در خصوص آخرین تحولات یمن رایزنی و تبادل نظر کردند.

اسماعیل ولد شیخ احمد در این گفتگوی تلفنی با اشاره به رایزنی هایش با گروه های یمنی و انصارالله، به موفقیت راهکار سیاسی در این کشور ابراز خوش بینی کرد.

وی گفت: قرار است گفتگوهای گروه های یمنی 24 خرداد در ژنو آغاز شود و تلاش های دبیر کل سازمان ملل متحد برای توقف حملات به یمن به ویژه با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان ادامه دارد.

حسین امیرعبداللهیان نیز در این گفتگوی تلفنی با قدردانی از تلاش های نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن و با انتقاد شدید از حملات عربستان ضد مردم بی دفاع این کشور، بر توقف فوری حملات نظامی به یمن تأکید کرد و با اشاره به محاصره همه جانبه مردم این کشور، تلاش مؤثر سازمان ملل متحد برای پایان دادن به این اقدامات ضد بشری را خواستار شد.

معاون وزیر امورخارجه با حمایت از تلاش های سازمان ملل متحد و با اشاره به طرح سیاسی چهار ماده ای ارائه شده از جانب وزیر امورخارجه کشورمان در خصوص یمن، تحقق گفتگوهای یمنی- یمنی را بدون مداخله خارجی مهم دانست.

وی تأکید کرد: سازمان ملل متحد باید با اقدامات جدی و مبتنی بر منشور این سازمان، زمینه چنین تجاوزاتی را در جهان معاصر از میان بردارد.

امیرعبداللهیان بار دیگر بر حمایت ایران از وحدت و تمامیت ارضی یمن و کمک به مردم این کشور در مبارزه با تروریسم تأکید کرد و با اشاره به تلاش دولت و ملت ایران در ارسال کمک های انسان دوستانه به سراسر این کشور، تجاوز عربستان به یمن را خطایی استراتژیک و در تعارض با امنیت منطقه دانست.

جنگنده های سعودی چندین بار مناطق مختلف صنعا / صعده / اب / تعز و لحج را بمباران کردند.

در این بمبارانها دهها تن زخمی شدند و چندین باب خانه مسکونی و جاده مواصلاتی به شدت آسیب دید.

همزمان در حمله ارتش و نیروهای مردمی یمن به محل استقرار نظامیان سعودی در مناطق مرزی، چهار نظامی از جمله دو افسر عربستان به هلاکت رسیدند و چند خودرو نظامی و یک انبار اسلحه و مهمات منهدم شد.

نظامیان یمنی همچنین از آزاد سازی چند منطقه ی تحت کنترل تروریستهای القاعده در استان مارب / عدن و لحج خبر دادند.