ظریف در مصاحبه با تلویزیون روسیه ۲۴ گفت :همه کشورهای خاورمیانه باید در نبرد با تروریسم در این منطقه مشارکت کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با تلویزیون روسیه ۲۴ گفت :همه کشورهای خاورمیانه باید در نبرد با تروریسم در این منطقه مشارکت کنند.

محمدجواد ظریف افزود : «معتقدیم همه کشورهای منطقه باید علیه تروریسم و افراطی‌گری بجنگند، به برقراری صلح و ثبات اوضاع کمک کنند و به افراد نیازمندکمک برسانند.»

ظریف گفت: «ما درباره همه این مسایل موضعی تثبیت‌شده داریم. نخستین محور موضع ما این است که مردم کشورهای منطقه باید خودشان درباره سرنوشتشان تصمیم بگیرند.»

وی افزود: «دومین محور این است که این مسایل فقط راه‌حلی صلح‌آمیز دارند. سوم این که هرگونه فعالیت نظامی در منطقه فقط به بدترشدن اوضاع می‌انجامد و به جنگ با تروریسم کمکی نمی‌کند.»

وزیر خارجه کشورمان در ادامه گفت: «چهارم این که کشورهای منطقه باید به جای این که بخشی از درگیری باشند به حل مشکل کمک کنند. پنجم این که آنهایی که اکنون به افراطی‌گری و تروریسم کمک می‌کنند ممکن است فردا قربانی این ایده‌های شیطانی باشند.»

ظریف همچنین درمورد «سیاست دوگانه» برخی کشورها در نبرد با تروریسم و تلاش برای استفاده از افراطی‌های داعش برای دستیابی به اهداف سیاسی خود هشدار داد.

ایران آماده همکاری با روسیه در حوزه تامین انرژی جهانی است

وزیر ایران کشورمان گفت : ایران آماده همکاری با روسیه در حوزه صادرات گاز است.

وی افزود «مایل هستیم با سایر کشورها، از جمله روسیه در تامین انرژی جهان همکاری کنیم چراکه فرصت‌های بسیاری برای تعامل در زمینه منابع انرژی موجود است.

ظریف افزود ایران و روسیه به عنوان صادرکنندگان گاز همکاری خوبی در این زمینه دارند و ایران آماده تداوم همکاری و مشورت با روسیه در زمینه صادرات گاز است.

ظریف درباره احتمال اتصال گاز ایران با پروژه ترکیش استریم ترکیه گفت: «ایران تاکنون وارد مذاکرات جدی درباره این مساله نشده است.»