وزیر امور خارجه انگلیس مدعی شد: حملات هوایی روسیه علیه مواضع مخالفان سوری با هدف تقویت داعش در منطقه صورت می‌گیرد

وزیر امور خارجه انگلیس مدعی شد: حملات هوایی روسیه علیه مواضع مخالفان سوری با هدف تقویت داعش در منطقه صورت می‌گیرد.

به نقل از پایگاه اینترنتی ورلد بولتن، فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس به دنبال دیدار با ریاض حجاب، هماهنگ کننده ارشد هیات عالی مذاکرات ادعا کرد: روسیه و دولت دمشق به طور عمدی مخالفان سوری را هدف می‌گیرند و در نتیجه این کارشان باعث تقویت داعش می‌شود. اقدامات آنها علیه غیرنظامیان و تاسیسات زیرزمینی نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی است.

اظهارات هاموند چند ساعت پس از آن منتشر شد که گرت بیلی، نماینده ویژه انگلیس در سوریه روسیه را به اتخاذ "سیاست زمین سوخته" علیه مخالفان و غیرنظامیان سوری متهم کرد.

حملات هوایی اخیر روسیه باعث شده تا نیروهای دمشق تعدادی از مناطق را از مخالفان سوری باز پس بگیرند در حالی که ده‌ها هزار غیرنظامی از استان حلب را مجبور به فرار به سمت مرز ترکیه کرده است.

هاموند گفت: انگلیس همچنان معتقد است که مذاکرات و گذار سیاسی تحت رهبری سوریه تنها راه برای پایان دادن به جنگ داخلی پنج ساله این کشور است که جان دست کم 250 هزار تن را گرفته و 11 هزار تن دیگر را آواره کرده است.

وی افزود: من در دیدار با ریاض حجاب بار دیگر حمایتم را از هیات عالی مذاکرات تاکید کردم. ما بر لزوم پایان فوری ناآرامی‌ها و رنج‌ها در سوریه و پایان حملات روسیه و دولت دمشق علیه غیرنظامیان و دسترسی کامل کمک‌های بشردوستانه به مناطق محاصره شده، موافقت کردیم.

از سوی دیگر ریاض حجاب، رئیس هیات عالی مذاکرات که این هیات از نشست مخالفان مورد حمایت عربستان سعودی شکل گرفته است عنوان داشت باید تا قبل از سرگیری مذاکرات در 25 ماه فوریه جاری وضعیت در میدان نبرد تغییر کند.

وی مدعی شد که گزینه این هیات راهکار سیاسی است و این هیات به اجرای توافق‌ها در مورد وضعیت انسانی پایبند است. ریاض حجاب همچنین خواهان بازگشت آوارگان به کشورشان براساس قانون بین‌المللی و قطعنامه‌های ذی ربط سازمان ملل و مقید شدن تمامی طرف‌ها به اجرای تعهدات خود براساس قانون بین‌المللی انسانی و قانون حقوق بشر بین‌المللی شد.

ریاض حجاب گفت که مذاکرات تا قبل از برداشتن محاصره بر برخی مناطق و رسیدن کمک‌های انسانی و توقف حملات هوایی روسیه آغاز نخواهد شد.

وی افزود: باید قبل از 25 فوریه که به مذاکرات می‌رویم تدابیری در عالم واقع صورت بگیرد.

وی در خصوص حلب نیز مدعی شد که نظام سوریه حلب را تحت کنترل خود درنخواهد آورد.

درخواست‌های مخالفان مورد حمایت عربستان سعودی برای توقف حملات ارتش سوریه و جنگنده‌های روسی علیه مواضع تروریست‌ها به این دلیل مطرح می‌شود که ارتش سوریه اخیرا پیشروی‌های بسیار چشمگیر و سریعی را در مناطق مختلف رقم زده است.