پنتاگون امروز (سه شنبه) برنامه مفصل و پیش بینی شده خودش را برای بستن زندان گوآنتانامو به کنگره آمریکا ارائه می‌دهد.


به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این برنامه براساس ضرب الأجل تعیین شده توسط کمیته خدمات مسلحانه سنا به کنگره ارائه می‌شود.
برنامه دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار بود اواسط نوامبر سال گذشته میلادی به کنگره ارائه شود اما به تاخیر افتاد و در نتیجه ارزیابی‌های مالی نیز در این گزارش مطرح خواهد شد.
دولت اوباما از سال 2009 تلاش‌ها برای بستن این زندان را با انتقال زندانیان آن به کشورهایشان آغاز کرد.
هدف این طرح ایجاد زندانی جایگزین در داخل ایالات متحده است اما سرنوشت این طرح مشخص نیست؛ چرا که براساس قانونی انتقال زندانیان از گوانتانامو به ایالات متحده ممنوع است.
کاپیتان جف دیویس، سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: انتظار دارم این برنامه روز سه شنبه به کنگره ارائه شود. ما می‌دانیم که ضرب الأجل فرداست و این کار را انجام خواهیم داد.
وی افزود: ما همیشه نسبت به آنچه که باید اتفاق بیفتد، بسیار شفاف و صریح بوده‌ایم.
کمیته خدمات مسلحانه سنا ژوئن سال گذشته میلادی خواستار برنامه‌ای برای بستن زندان گوآنتانامو؛ یکی از اهداف دیرینه و تحقق نیافته دولت اوباما شد.
در حال حاضر 91 زندانی در زندان گوآنتانامو هستند که قرار است 35 تن از آنها به کشور ثالث منتقل شود و احتمال دارد این روند طولانی شود؛ چرا که آمریکا درخواست ضمانت‌های امنیتی ویژه کرده است.
56 زندانی باقی مانده که احتمالا هرگز آزاد نخواهند شد در مرکز توجهات قرار دارند. 10 تن از آنها در حال حاضر در گوآنتانامو تحت پیگرد قانونی هستند، 22 تن دیگر قرار است تحت پیگرد قرار گیرند و 24 تن دیگر همچنان در بازداشت خواهند ماند.
اما قوانین تصویب شده از سوی کنگره از هرگونه برنامه برای انتقال این زندانیان به زندان‌هایی در قاره آمریکا جلوگیری کرده‌اند.
جف دیویس گفت: این گزارش به سه واقعیت تکرار شونده در گوآنتانامو رسیدگی خواهد کرد. ما به انتقال زندانیان به کشورهای دیگر که با پذیرش آنها موافقت کرده‌ام ادامه می‌دهیم و اقداماتی را برای آنکه مطمئن شویم آنها دیگر تهدیدی برای آمریکا محسوب نمی‌شوند انجام می‌دهیم. دوم ما به تحت پیگرد قرار دادن افرادی که می‌توان آنها را تحت پیگرد قرار داد ادامه می‌دهیم و سوم آنکه گروه کوچکی از افراد وجود دارند که نه می‌توان آنها را در امنیت کامل منتقل کرد و نه آنکه آنها را تحت پیگرد قانونی قرار داد.
این در حالی است که وی از صحبت درباره گزینه‌های ویژه‌ای که در این گزارش به کنگره ارائه می‌شود اجتناب کرد.
در حال حاضر توجهات به ارزیابی‌های مقامات پنتاگون درباره هفت زندان در قاره آمریکا معطوف است که آیا می‌توان از آنها برای اسکان زندانیان گوآنتانامو استفاده کرد یا خیر.
این مکان‌ها شامل دو زندان در ایالت پانزاس، دو زندان در کارولینای جنوبی و سه زندان در شهر فلورانس واقع در ایالت کلورادو است.