وزارت خارجه سوریه از موافقت دمشق با آتش‌بس و مستثنی کردن داعش و «جبهة‌ النصره» از آن، خبر داد و بر کنترل مرزها و توقف حمایت برخی کشورهای به گروه‌های مسلح برای تقویت آنان تأکید کرد.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد که دمشق طرح آتش‌بس روسیه و آمریکا را پذیرفته و بر ادامه مبارزه با داعش و النصره تأکید کرده است.
این مقام وزارت خارجه سوریه گفت: «جمهوری عربی سوریه توقف اقدامات جنگی را بر اساس استمرار تلاش‌های ضد تروریسم و ضد داعش و النصره و گروهک‌های تروریستی مرتبط با القاعده را طبق بیانیه مسکو-واشنگتن می‌پذیرد.
خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»، به نقل از این مقام که نامش فاش نشد، ادامه داد: برای موفقیت اجرای طرح توقف اقدامات جنگی در موعد مقرر یعنی شنبه 27 فوریه، تأکید می‌کند که دولت سوریه آمادگی خود را برای ادامه هماهنگی با طرف روسی برای معین کردن مناطق و گروه‌های مسلح که مشمول طرح آتش‌بس می‌شود، اعلام می‌کند.
دمشق همچنین بر اهمیت کنترل مرزها و توقف حمایتی که برخی کشورها از گروه‌های مسلح می‌کنند و همچنین بر ممانعت از تقویت آنها یا تغییر مواضع استقرارشان تأکید کرد تا عدم آن موجب از بین رفتن این توافق نشود.
در بیانیه وزارت خارجه سوریه آمده است که دمشق این حق را برای ارتش خود قائل است که در صورت هرگونه نقض آتش‌بس از سوی گروه‌های مختلف علیه شهروندان سوری یا نظامیان این کشور، واکنش نشان دهد.
روز گذشته دوم اسفند (22 فوریه 2016) آمریکا و روسیه از توافق بر سر آتش‌بس در سوریه خبر دادند (جزئیات بیشتر).
شبکه الجزیره نیز ضمن انتشار این خبر گزارش داد که دو گروهک تروریستی «جبهة النصرة» و «داعش» از این آتش بس مستثنی هستند.
طبق توافق روسیه و آمریکا این آتش‌بس بامداد شنبه آینده (27 فوریه) آغاز می‌شود و واشنگتن و مسکو برای هماهنگی به منظور ضمانت اجرای آتش‌بس در سوریه اقدام خواهند کرد.
پیش از این، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با «میخاییل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه آخرین تحولات سوریه را مورد بررسی قرار داده بود.
دو طرف در این تماس از تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس در همه مناطق جز مناطقی که تروریست‌ها در آن حضور دارند و ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه تأکید کردند.