نخست وزیر جمهوری ایرلند به نمایندگی از ائتلاف حاکم شکست در انتخابات پارلمانی روز جمعه را پذیرفت اما هنوز مشخص نیست که چه کسی دولت آتی را تشکیل خواهد داد.


به نقل از شبکه خبری دویچه وله، اندا کنی، نخست وزیر جمهوری ایرلند شنبه شب در سخنرانی تلویزیونی گفت: مشخصا دولت ائتلافی متشکل از حزب محافظه کار "فینه گیل" و حزب "کارگر" قرار نیست مجددا در راس امور قرار گیرند و قطعا باید منتظر بمانیم تا تمامی آراء شمارش شود و ببینیم گزینه‌هایی که باید مد نظر قرار گیرند چه احزابی هستند. من وظیفه دارم تا براساس تصمیم مردم پیش بروم تا دولتی با ثبات در جمهوری ایرلند روی کار آید و قصد دارم به طور کامل این اقدام را انجام دهم.
لئو وارادکار، وزیر بهداشت دولت کنی و یکی از اعضای حزب فینه گیل پیشتر در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: مشخصا مردم تصمیم گرفته‌اند تا این دولت را مجددا انتخاب نکنند و حزب من و حزب "کارگر" را حسابی شکست دادند. این مساله از بدترین ترس‌های من نیز بدتر است.
وی افزود: احزاب اپوزیسیون می‌توانند مذاکره کنند تا ببینند آیا می‌توانند دولت قابل اعتماد و معتبری تشکیل دهند یا خیر.
مارک مورتل، یکی ازمشاوران کلیدی اندا کنی و استراتژیست حزب فینه گیل گفت: نخست وزیر و حزبش به شدت احاس ناامیدی می‌کنند. اما برگزاری انتخابات دوم در سال جاری میلادی برای کشور بسیار خطرناک است چرا که در آستانه بی‌ثباتی سیاسی قرار دارد.
پس از شمارش آرای اخذ شده 38 حوزه از 40 حوزه رای گیری، مشخص شد که حزب فینه گیل تنها 26 درصد آرا را به دست آورده است. این آمار نسبت به انتخابات سال 2011 میلادی 10 درصد کمتر است.
این در حالی است که حزب جمهوری خواه "فیانا فیل" تاکنون 25 درصد آرا را کسب کرده است.
مایکل مارتین، رهبرحزب "فیانافیل" گفت: ما 10 مارس سال جاری میلادی (20 اسفند) دستوری را روی میز مجلس "دیل" پارلمان قرار خواهیم داد و در وهله اول به دنبال حمایت دیگران خواهیم بود و گروه بزرگی از اعضای پارلمان وجود خواهند داشت که از بین احزابی به غیر از حزب شین فین و فینه گیل انتخاب شده‌اند.
وی افزود: ما متعهد شده‌ایم تا تضمین کنیم که دولت خوبی در راس جمهوری ایرلند قرار خواهد گرفت اما تحقق این وعده زمان‌بر است.