در پی انتشار نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه، دو تن از اعضای برجسته حزب عدالت و توسعه ترکیه اعلام کردند احتمال تشکیل دولت ائتلافی بیشتر است تا برگزاری انتخاباتی دیگر.

در پی انتشار نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه، دو تن از اعضای برجسته حزب عدالت و توسعه ترکیه اعلام کردند احتمال تشکیل دولت ائتلافی بیشتر است تا برگزاری انتخاباتی دیگر.

بر اساس نتایج غیررسمی، حزب عدالت و توسعه از سال 2002 بر مسند قدرت است، در انتخابات روز یکشنبه 40 ممیز 86 درصد آراء را کسب کرد و بدین ترتیب به 258 کرسی پارلمان دست یافت که 18 کرسی کمتر از تعداد کرسی های لازم برای کسب اکثریت پارلمان است.
بولنت آرینچBulent Arinc و نومان کورتولموشNuman Kurtulmus، معاونان نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه در آستانه نشست مهم سران حزب عدالت و توسعه در آنکارا به تحلیل نتایج انتخابات روز یکشنبه پرداختند.
آرینچ گفت حزب وی پیروز انتخابات است. وی مدعی شد «موفقیت» حزب دموکراتیک خلق که حامی کردهاست، نتیجه تلاش های دیگر گروههای مخالف «سرنگونی» حزب عدالت و توسعه است.
وی تصریح کرد بسیاری از حامیان حزب اصلی مخالفان یعنی حزب جمهوریخواه خلق تنها به این دلیل به حزب دموکراتیک خلق رای دادند تا حزب عدالت و توسعه بار دیگر اکثریت کرسی های پارلمان را به دست نیاورد. وی همچنین از حزب جنبش ملی گرا به علت صحبت نکردن علیه حزب دموکراتیک خلق در مبارزات انتخاباتی انتقاد کرد. آرینچ حزب دموکراتیک خلق، حزب جمهوریخواه خلق و جنبش ملی گرا را دعوت به تشکیل ائتلاف کرد. وی تاکید کرد اگر این احزاب این کار را نکنند، حزب عدالت و توسعه حاضر به ائتلاف با احزاب دیگر است.»
کورتولموس نیز گفت به نظر می رسد تشکیل ائتلاف بهترین گزینه است و احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام بعید است.
وی با تمجید از روند دموکراتیک برگزاری انتخابات در کشورش گفت تشکیل ائتلاف زاییده این روند دموکراتیک خواهد بود.
کورتولموس گفت: «مردم بار دیگر حزب عدالت و توسعه را انتخاب کردند. آنها ما را به عنوان حزب حاکم انتخاب نکردند، اما نشان دادند که بیشترشان با سیاست های حزب عدالت و توسعه موافقند. پیام آنها این است که باید با اعمال برخی اصلاحات به کار خود ادامه دهیم.»
به گزارش خبرگزاری آناتولی از آنکارا، اگر دولت ترکیه ظرف 45 روز تشکیل نشود، انتخاباتی دیگر در این کشور برگزار خواهد شد.