فرستاده سازمان ملل به سوریه ضمن تأکید بر اینکه شمارش معکوس حل و فصل بحران سوریه چهاردهم مارس آغاز می‌شود، گفت: تنها انتخابات درست آن انتخاباتی است که تحت نظارت سازمان ملل برگزار شود.

استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه در مصاحبه با روزنامه لوتان سوئیس گفت: شرایطی که دور جدید مذاکرات ژنو در آن آغاز خواهد شد با دور نخست مذاکرات تفاوت دارد. قبل از هر چیز دیگری نتایج مذاکرات گروه بین‌المللی حمایت از سوریه در مونیخ برای ما مهمتر است. چرا که در آنجا توافقی درباره تسریع در رساندن کمک‌های بشردوستانه به مناطق محاصره شده سوریه و توقف درگیری‌ها صورت گرفت.

وی درباره نقض آتش‌بس در سوریه گفت: توقف درگیری‌ها به رغم تمامی حوادث همچنان پایدار است و پیشرفت در این زمینه به مرکز هماهنگی روسیه و آمریکا بر می‌گردد که تحت نظارت سازمان ملل کار می‌کنند. به رغم عدم اجرای کامل آتش‌بس اما مساله مهمتر امکان ممانعت از تشدید اقدامات نظامی است.

دی‌میستورا درباره حملات اخیر نیروی هوایی سوریه در حومه شرقی حلب گفت: روس‌ها و آمریکایی‌ها پس از این حوادث برای ممانعت از افزایش کشتار در این منطقه وارد مداخله مستقیم شدند.

وی گفت: آتش‌بس در سوریه شامل جبهه النصره و داعش نیست اما با اینکه مساله درباره داعش کاملا روشن است ولی درباره جبهه النصره این گونه نیست. جبهه النصره با گروه‌های دیگری که به آتش‌بس پیوسته‌اند همکاری می‌کند این مساله احتمالا به دولت سوریه بهانه می‌دهد تا این گروه‌ها را همچنان هدف قرار دهد. از سوی دیگر این گروه احتمالا از اوضاع کنونی برای باقی ماندن در کنار گروه‌های مذکور استفاده کند.

دی‌میستورا گفت: دوگانگی مشخصی درباره گروه جبهه النصره وجود دارد که باید برای از بین بردن آن تلاش کرد چراکه ممکن است برای توجیه حملات خود بهانه بتراشد.