وزیر خارجه فرانسه امروز (یکشنبه) اعلام کرد که باید مرحله انتقالی در سوریه به سرعت اجرایی شود.


به نقل از شبکه اسکای نیوز، ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه در کنفرانس خبری با جان کری، وزیر خارجه آمریکا و اشتاین‌مایر همتای آلمانی‌اش‌ در اظهاراتی مداخله جویانه و خصمانه تصریح کرد، باید مرحله انتقالی در سوریه به سرعت اجرایی شود.

وی عنوان داشت: ما بر حمایت خود از مخالفان سوری "میانه رو" که تصمیم گرفته‌اند به ژنو بروند، حمایت می‌کنیم. نیاز مبرم به این است که روند انتقال قدرت در سوریه آغاز شود و قطعنامه شورای امنیت و بیانیه ژنو بر این مساله تاکید دارند و ما به منظور این راه حل و ملت سوریه و صلح در خاورمیانه تلاش خواهیم کرد.

وزیر خارجه فرانسه تصریح کرد: ما تحریم‌هایی را علیه هر کسی که بر سر راه دولت توافق ملی لیبی مانع تراشی کند، اعمال خواهیم کرد. زمانی که از وضعیت لیبی صحبت می‌کنیم مسلمان به دولت فایز سراج و دولت مشروعش اطمینان داریم. چالش‌های سیاسی، امنیتی و انسانی وجود دارد که لیبی به آن گرفتار است و ما آماده کمک به این کشور هستیم و به کمک‌های سازمان ملل در لیبی ادامه می‌دهیم.

او ادامه داد که اجازه نمی‌دهد که افرادی مانع از تحقق امنیت در لیبی شوند و بازگشت امنیت و صلح به لیبی امری ضروری است.

آیرو به موضوع یمن نیز پرداخت و گفت: ما نگران اوضاع انسانی هستیم گروه‌های یمنی و راه حل سیاسی باید به درگیری‌ها در این کشور پایان دهد.

وی همچنین گفت که قطعنامه 2216 شورای امنیت در مورد یمن باید اجرایی شود.

در همین حال، جان کری نیز گفت: جنگ "داخلی" در سوریه علی رغم دشواری‌ها باید پایان یابد.

وی مدعی شد که اظهارات روز گذشته ولید معلم، وزیر خارجه سوریه برای مانع تراشی بر سر مذاکرات ژنو بود.

کری گفت: خشونت در سوریه کاهش یافته است اما ما نسبت به رسیدن کمک‌های پزشکی نگران هستیم.

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: جنگ سوری یک چالشی برای ما است.