به نقل از روسیا الیوم، بنا بر اعلام رسانه‌ها این سند محتوی 12 بند اصلی است که طرف‌ها باید مواضع یکپارچه‌ای در قبال آن داشته باشند.

درپایان دور اول مذاکرات غیرمستقیم بین دولت و مخالفان سوری در ژنو، استفان دی‌مستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه امروز(پنجشنبه) پیش‌نویس سند مشترکی را به طرفین ارائه کرد که در آن بر ضرورت احترام طرف‌های درگیر در سوریه به حفظ یکپارچگی اراضی و حاکمیت این کشور تاکید شده است.

به نقل از روسیا الیوم، بنا بر اعلام رسانه‌ها این سند محتوی 12 بند اصلی است که طرف‌ها باید مواضع یکپارچه‌ای در قبال آن داشته باشند.

هم‌چنین درپیش‌نویس این سند آمده است که سوریه دولتی سکولار به شمار می‌رود که نمی‌توان بر اساس اصول طایفه‌ای آن را تقسیم کرد.

بنابر اعلام رسانه‌ها دی‌مستورا هم‌چنین در این سند پیشنهاد کرد که زنان حداقل یک سوم کرسی‌ها را در دولت انتقالی و دولت بعد از دولت انتقالی در اختیار داشته باشند.

اصلاح مؤسسات حکومتی بر طبق معیارهای بین‌المللی، بازسازی ارتش سوریه بر طبق معیارهای ملی و حضور گروههای مسلح در داخل آن، آماده‌سازی شرایط برای بازگشت پناهجویان و آوارگان سوری، دلجویی و حمایت از تمامی کسانی که از جنگ سوریه آسیب دیده‌اند، حفظ تمامیت ارضی سوریه بر تمامی مناطق، رد هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی سوریه، سکولار و غیرطایفی بودن حکومت سوریه، حق حضور 30 درصدی زنان در پارلمان سوریه، اجرای قطعنامه 2254 و 2015 شورای امنیت که انتقال سیاسی را نیز شامل می‌شود، حفظ امنیت در دوره انتقالی و جلوگیری از بروز اقدامات انتقام‌جویانه از مفاد مندرج در این پیش نویس به شمار می‌روند.

بشار الجعفری، رئیس هیأت مذاکره کننده دولت سوریه در ژنو گفت که بسته پیشنهادی دی میستورا را دریافت کرده است و در مذاکرات آتی پاسخ آن را می‌دهد اما وی روز گذشته پس از دیدار با فدریکا موگرینی گفت که تا قبل از انتخابات پارلمانی 13 آوریل نمی‌تواند در مذاکرات حضور یابد. بنابراین پاسخ به پیشنهادات دی میستورا به بعد از این تاریخ موکول شد.