هیلاری کلینتون و برنی سندرز برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده رقابت می‌کنند.

در ادامه رقابت‌های درون‌حزبی در آمریکا برنی سندرز توانست در واشنگتن و آلاسکا، ایالتهای شمال‌غربی آمریکا، بر دیگر رقیب هم‌حزبی‌اش هیلاری کلینتون پیروز شود.

هیلاری کلینتون و برنی سندرز برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده رقابت می‌کنند.

با مجموع نتایج رقابت‌های هفته‌های اخیر، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا، پیش‌تاز است.

این پیروزی برنی سندرز، سناتور چپ‌گرا، مایه دل‌گرمی کمپین انتخاباتی او و هوادارانش است که تلاش دارند فاصله او با کلینتون کمتر شود.

روز شنبه گذشته دموکرات‌ها در ایالت هاوایی هم مشغول رقابت‌های درون‌حزبی بودند. نتایج این انتخابات هنوز اعلام نشده است.

سندرز در رقابت‌های درون‌حزبی هفته پیش هم که در ایالت‌های آریزونا، آیداهو و یوتا برگزار شد، توانسته بود در مجموع نتیجه‌ای بهتر از هیلاری کلینتون بگیرد.

با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در میانه پاییز سال جاری و تا حدود ۹ ماه دیگر، باراک اوباما جایش را به رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا می‌دهد.

برای نامزدی حزب دموکرات، یکی از این دو داوطلب باید حمایت ۲۳۸۳ هیئت انتخاباتی را از ایالت‌های مختلف جذب کند. تا پیش از رقابت‌های روز شنبه، هیلاری کلینتون ۱,۲۲۳ امتیاز از این هیئت‌ها را جلب کرده بود و برنی سندرز هم ۹۲۰ امتیاز داشت.

با این ارقام کلینتون فعلا راه هموارتری برای پیروزی در پیش دارد.

همسر رئیس‌جمهوری سابق آمریکا هم‌چنین حمایت عمده هیئت‌های ویژه حزب دموکرات را هم با خود دارد.

این امتیازهای ویژه اغلب برای افرادی است که پیش‌تر به سمت‌های انتخابی رسیده‌اند. آنها فارغ از نتایج رقابت‌های درون‌حزبی در ایالت‌ها، از نامزد مطلوب خود حمایت می‌کنند و البته می‌توانند رای خود را تا زمان تعیین نامزد نهایی تغییر دهند.

به گزارش بی.بی.سی، با این حال کارزار برنی سندرز و هوادارانش امیدوار اند با حمایتی که او تا کنون جلب کرده، حتی اگر به نامزدی نهایی حزب دموکرات نرسد، دست‌کم با حضور تا پایان رقابت‌های درون‌حزبی بر سیاست‌ها و جهت‌گیری نهایی این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده تاثیر بگذارد.

هیلاری کلینتون تا این‌جا حمایت مالی و سیاسی عده بیشتری از افراد متنفذ حزب دموکرات را جلب کرده است.

در حزب جمهوری‌خواهان هم‌چنان دونالد ترامپ، میلیاردر نیویورکی پیش‌تاز است و با پیروزی‌های پیاپی و فاصله‌ای که با رقبایش حفظ کرده است، خود را در قامت نامزد نهایی حزب جمهوری‌خواه می‌بیند.

پس از او تد کروز، سناتور محافظه‌کار، در رده دوم رقابت‌های درون‌حزبی جمهوری‌خواهان است.

جمهوری‌خواهان مخالف دونالد ترامپ، که شمار آنها بین افراد سرشناس و صاحب‌نفوذ حزب کم نیست، امیدوارند بتوانند کروز را به جای ترامپ نامزد نهایی حزب کنند.