تعهد کرده اند که تا زمان برگزاری این همه پرسی مثل یک خار در پای نخست وزیر آرامش را از او بگیرند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به قلم کاترین هادن Katherine HADDON از لندن نوشت نیروهای جریان به شدت مخالف وحدت اروپا در حزب محافظه کار انگلیس که دیوید کامرون نخست وزیر این کشور تلاش می کند با برگزاری همه پرسی درباره وضع انگلیس در اتحادیه اروپا آنها را آرام کند، تعهد کرده اند که تا زمان برگزاری این همه پرسی مثل یک خار در پای نخست وزیر آرامش را از او بگیرند.

همه پرسی درباره آینده انگلیس در اتحادیه اروپا حداکثر تا پایان سال دو هزار و هفده در این کشور برگزار خواهد شد اما این احتمال نیز وجود دارد که اوایل سال آتی میلادی برگزار شود. همه چیز در این میان به پیشبرد مذاکراتی بستگی دارد که دیوید کامرون قصد دارد به منظور ارتقای شرایط عضویت انگلیس در جمع بیست و هشت کشور اروپایی با رهبران اروپا انجام دهد.
مذاکره مجدد درباره وضع انگلیس در اتحادیه اروپا دشوار به نظر می رسد چرا که برخی مطالبات و خواسته های دولت انگلیس از رهبران اروپا با اصول کلیدی این اتحادیه در تضاد است و در عین حال از شواهد و قراین چنین بر می آید که مبارزه ای هم که دیوید کامرون باید برای متقاعد کردن و مهار برخی از اعضای حزب محافظه کار خود انجام دهد، بسیار دشوار خواهد بود.
نخست وزیر محافظه کار انگلیس تحت فشار مخالفان وحدت اروپا در حزب محافظه کار، به مردم کشورش قول داده است تا پایان سال دو هزار و هفده درباره سرنوشت انگلیس در اتحادیه اروپا که به موضوعی اختلاف برانگیز در انگلیس و کل اتحادیه اروپا تبدیل شده است، همه پرسی برگزار کند. در عین حال مخالفان اتحادیه اروپا در حزب محافظه کار انگلیس فشارهای خود را افزایش داده اند تا جدول زمانی خروج کشورشان از اتحادیه اروپا را تسریع کنند.
حزب محافظه کار در دهه های اخیر روابط دشواری با اتحادیه اروپا داشته است و دیوید کامرون که خواستار مذاکره مجدد درباره روابط انگلیس با اتحادیه اروپا است، به احتمال زیاد تحت فشار مخالفان اتحادیه اروپا در حزب خود تلاش خواهد کرد تا همه پرسی وضعیت انگلیس در اتحادیه اروپا را جلو بیندازد و سال آینده برگزار کند. به همین علت پیش بینی می شود که دیوید کامرون خیلی زودمسیر بروکسل را در پیش بگیرد تا با رهبران اروپایی درباره انعقاد یک توافق جدید در خصوص وضعیت انگلیس در اتحادیه اروپا گفتگو کند. اما در جبهه مقابل ، رهبران دیگر کشورهای اروپایی نیز در برخی زمینه ها از جمله تردد آزاد اتباع اروپایی خطوط قرمزی برای خود مشخص کرده اند.
کامرون که موافقت خود را با حفظ انگلیس در quotation mark اتحادیه اصلاح شده quotation mark اروپا اعلام کرده است، اولین رهبر محافظه کاری نیست که آماج انتقادات و حملات مخالفان وحدت اروپا واقع شده است. در سال هزار و نهصد و نود و سه جان میجر John Major ، نخست وزیر وقت انگلیس که از حملات لفظی برخی از مسئولان حزب محافظه کار به علت مواضع وی در قبال اتحادیه اروپا برآشفته شده بود، سه تن از وزیران کابینه خود را که با پیمان ماستریخت مخالفت می کردند، quotation mark احمق quotation mark توصیف کرد.
کامرون که با اکثریت ضعیف فقط دوازده رای در مجلس عوام انگلیس مجددا به عنوان نخست وزیر انتخاب شده است، باید با گروهی از نمایندگان ناراضی مخالف اتحادیه اروپا کنار بیاید.
سایمون اوشروود Simon Usherwood، استاد دانشگاه ساری ( در جنوب شرقی انگلیس) Surrey در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: quotation mark این گروه از نمایندگان پارلمان انگلیس ( مخالفان وحدت اروپا) می توانند مشکلاتی واقعی برای نخست وزیر ایجاد کنند. quotation mark
تقریبا پنجاه تن از کل سیصد و سی نماینده محافظه کار خواستار آن هستند که بدون توجه به امتیازاتی که کامرون احتمالا از رهبران اروپایی خواهد گرفت، انگلیس اتحادیه اروپا را ترک کند. اکثر این نمایندگان مخالف وحدت اروپا هستند اما مایل هستند که پیش از تصمیم گیری در خصوص به راه انداختن پویشی گسترده برای حفظ انگلیس در اتحادیه اروپا یا خروج از آن ( برکسیت Brexit یا British Exit) از نتایج مذاکرات دولت انگلیس با رهبران اتحادیه اروپا آگاه شوند.
بیش از نود تن از نمایندگان انگلیس به گروه جدیدی تحت عنوان quotation mark محافظه کاری برای انگلیس quotation mark ملحق شده اند. اعضای این گروه سیاسی رایزنیهای خود را آغاز کرده اند تا ببینند به بسته احتمالی اصلاحاتی که ثمره مذاکرات مجدد مربوط به وضعیت انگلیس در اتحادیه اروپا خواهد بود، چه پاسخی باید بدهند.
مسئله‌ای که باقی می ماند این است که مشخص شود دیوید کامرون درخواست ها و مطالبات خود را در مذاکره با رهبران اروپا چگونه مطرح خواهد کرد و تا چه اندازه بر اراده خود برای بازسازی روابط لندن با بروکسل بر پایه یک توافق جدید اصرار خواهد ورزید.
دیوید کمبل بنرمن David Campbell Bannerman ، یکی از رهبران این گروه، تاکید کرد: quotation mark ما فعلا مبارزه خود را برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا آغاز نمی کنیم، ما می خواهیم از نخست وزیر در مذاکرات مربوط به وضعیت انگلیس در اتحادیه اروپا حمایت کنیم. quotation mark
این نماینده پارلمان اروپا افزود: quotation mark ‌اما اگر از دیدگاه اعضای گروه، نتایج مذاکرات دیوید کامرون با سران اروپا قانع کننده و رضایت بخش نبود، ما آمادگی آن را داریم که پویش خود را خروج انگلیس از اتحادیه اروپا راه بیندازیم. quotation mark
برخی از نمایندگان افراطی ضد وحدت اروپا در انگلیس خواستار آن هستند که پارلمان این کشور در خصوص هر گونه قانونی که در پارلمان اروپا به تصویب می رسد، حق وتو داشته باشد اما فیلیپ هاموند Philip Hammond وزیر امور خارجه انگلیس که خود نیز از نیروهای مخالف وحدت اروپا محسوب می شود، پیشاپیش چنین امکانی را منتفی دانسته است.
اولین بحث هایی که سه شنبه هفته پیش درباره لایحه همه پرسی درباره وضعیت انگلیس در اتحادیه اروپا صورت گرفت، شدت اختلافات و عمق شکافی را که اتحادیه اروپا در طبقه سیاسی انگلیس به وجود آورده است، نمایان ساخت. انگلیس در سال هزار و نهصد و هفتاد و سه به اتحادیه اروپا که در آن زمان quotation mark جامعه اقتصادی اروپا quotation mark نام داشت، ملحق شد. در این بحث ها، طبق معمول نمایندگان به حوادث مربوط به جنگ جهانی دوم اظهارنظرهای مارگارت تاچر، نخست وزیر محافظه کار انگلیس در سالهای هزار و نهصد و هشتاد استناد کردند. در آن سالها نیروهای سیاسی انگلیس که مخالف وحدت اروپا بودند تاچر را به عنوان نماد آرمان خود معرفی کردند هر چند دوران نخست وزیر تاچر با گسترش اختیارات اتحادیه اروپا در زمینه های مختلف همراه شد.
جان ردوود John Redwood که از چهره های سرشناس مخالف وحدت اروپا در انگلیس است، تاکید کرد برگزاری همه پرسی این فرصت را به رای دهندگان خواهد داد حقوق مسلم خود را که مشمول مرور زمان نمی شود، بازیابند.
یک نماینده دیگر انگلیس به نام بیل کش Bill Cash که او نیز دیدگاههایی منفی درباره وحدت اروپا دارد، تاکید کرد: quotation mark دموکراسی ما و نظام قانونگذاری ملی ما، ارزش هایی هستند که هموطنان ما برای دفاع از آن در دو جنگ جهانی مبارزه کرده و در این راه کشته شده اند. quotation mark
این در واقع شعاری است که مخالفان اتحادیه اروپا در انگلیس پیوسته بر آن تاکید می کنند.
گر چه مخالفان وحدت اروپا در انگلیس از برگزاری همه پرسی درباره وضعیت این کشور در اتحادیه اروپا حمایت می کنند، از همین حالا نگران شرایط مربوط به رای دهی هستند.
هفته گذشته دیوید کامرون سخنانی بیان کرد که برخی آن را دعوت نخست وزیر از وزیران طرفدار quotation mark نه quotation mark در همه پرسی به ترک کابینه تعبیر کردند و همین مسئله طوفان سیاسی رسانه ای محدودی در انگلیس به وجود آورد و دیوید کامرون را مجبور کرد درباره سخنان خود توضیحات بیشتری بدهد و به همه اطمینان بدهد که در این باره هیچ تصمیمی نگرفته است.
اوون پاترسن Owen Paterson، نماینده مخالف وحدت اروپا در پارلمان انگلیس ، روز سه شنبه هشدار داد اگر رای دهندگان احساس کنند که در همه پرسی تقلب صورت گرفته است، نتایج آن را غیرقانونی تلقی خواهیم کرد.