پاریس می‌گوید، مسئول حملات هوایی در جنوب شرق دمشق که با هدف ترساندن مردم صورت می‌گیرد و اقدامات بین‌المللی در جهت صلح را تضعیف می‌کند، دولت دمشق است.

به نوشته روزنامه گاردین، فرانسه اولین قدرت مهم غربی است که به صورت مستقیم دولت سوریه را به نقض آتش بس این کشور متهم می‌کند و می‌گوید: حملات هوایی اخیر با هدف ترساندن مردم صورت گرفته و روند صلح را تضعیف می‌کند.

در کنار فرانسه، انگلیس نیز گزارش‌های جدیدی از وضعیت جنگی از جمله تعداد بی‌شماری نقض آتش بس که از 27 فوریه اجرایی شد، منتشر کرد.

در همین حال یک گروه نظارتی مشترک آمریکا ‌- روسیه قرار است بر نقض آتش بس مذکور نظارت کند اما هیچ مکانیسم مشخصی برای تحریم افرادی که آتش بس را نقض می‌کنند وجود ندارد. این مساله روز گذشته (جمعه) در ژنو، جایی که مذاکرات صلح در جریان است، مطرح شد.

بنابر گزارش‌ها جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف همتای روسی‌اش روز گذشته درباره آتش بس سوریه گفت‌وگو کردند.

روبین نادال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در حالی حملات اخیر هوایی را محکوم کرد که بنابر گزارش‌ها در این حملات 32 تن از جمله چندین غیرنظامی کشته شده‌اند.

این در حالی است که آتش بس توافق شده شامل حملات به مناطق تحت کنترل داعش و جبهه النصره نمی‌شود و دولت سوریه صراحتا اعلام کرده است مناطقی را بمباران کرده و می‌کند که جبهه النصره و داعش در آن فعال هستند.

دیپلمات‌ها نگرانند نقض آتش بس و روند آهسته در گسترش دستیابی گروه‌های امدادرسان به مناطق مختلف سوریه ممکن است باعث نشود تا مخالفان سوری به مذاکرات باز نگردند. دور جددی مذاکرات صلح قرار است 9 آوریل برگزار شود.