وزیر دفاع سابق آمریکا معتقد است، رئیس جمهور کشورش در دوران تصدی وی به عنوان رئیس پنتاگون در خصوص کاهش بودجه پنتاگون به او خیانت کرده است.

وزیر دفاع سابق آمریکا معتقد است، رئیس جمهور کشورش در دوران تصدی وی به عنوان رئیس پنتاگون در خصوص کاهش بودجه پنتاگون به او خیانت کرده است.

در یکی از گزارشات شبکه فاکس نیوز که رویکرد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را نسبت به ارتش بررسی کرد، رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا گفت: اوباما به من قول داده بود که تا مدت‌ها هیچ تغییر مهم و خاصی در بودجه دفاعی صورت نخواهد گرفت.

رابرت گیتس در پاسخ به این سوال که آیا اوباما بر سر حرف خود ماند یا خیر گفت: فکر می‌کنم ما وارد دعوا شدیم. البته "دعوا" واژه بسیار مودبانه‌ای در خصوص این ماجرا محسوب می‌شود.

براساس این گزارش، به رابرت گیتس گفته شد با وجود آنکه تا آن زمان از بودجه دفاعی کاسته بود باز هم صدها میلیارد دلار دیگر از بودجه دفاعی کم کند.

گیتس گفت: حدس می‌زنم در این بین به من نارو زده شده. پس از سال‌ها زندگی در واشنگتن، من آدم ساده و خامی بودم.

وی افزود: به اوباما توصیه کرده بودم که سرعت کاهش بودجه نظامی و دفاعی را کم کند چرا که این اقدام نیروهای آمریکا را به خطر می‌اندازد. فکر می‌کنم اوباما منظور من را کاملا می‌دانست. حرف من این بود: "به نظر نمی‌رسد جهان به دنیای بهتری تغییر یابد. پیش از آنکه بودجه دفاعی را به شدت کاهش دهید چرا کمی از سرعت آن نمی‌کاهید". می‌دانید این یکی از مسائلی بود که من در آن بازی را باختم.

شبکه فاکس در این خصوص با ژنرال مایکل فلاین که در زمان ریاست جمهوری اوباما ریاست آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا را به عهده داشت نیز مصاحبه کرد.

فلاین گفت: صراحتا باید بگویم که آمریکای امروز به خاطر میزان آمادگی و تعداد نیروهای مسلحمان از موضع ضعیف‌تری برخوردار است.

وی افزود: فکر می‌کنم اوباما ارتش را به عنوان وسیله‌ای که برای جهان خطرناک‌تر است، می‌بیند. فکر می‌کنم اوباما به ارتش آمریکا نگاه می‌کند و به جای آنکه آن را وسیله‌ای مفید ببیند، آن را برنامه‌ای تهدید آمیز در سراسر جهان می‌پندارد.