رئیس کمیته عالی انقلاب یمن از وجود مدارکی دال بر دست داشتن ائتلاف عربستان در بمباران اهداف غیرنظامی در یمن خبر داد. از سوی دیگر سخنگوی جنبش مردمی انصارالله تاکید کرد مذاکره با طرف عربستانی تنها پس از اجرای آتش‌بس ممکن است.

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن از وجود مدارکی دال بر دست داشتن ائتلاف عربستان در بمباران اهداف غیرنظامی در یمن خبر داد. از سوی دیگر سخنگوی جنبش مردمی انصارالله تاکید کرد مذاکره با طرف عربستانی تنها پس از اجرای آتش‌بس ممکن است.

به نقل از شبکه خبری المیادین، محمد علی الحوثی،‌ رئیس کمیته عالی انقلاب یمن فاش کرد مدارک و شواهدی دال بر دست داشتن نیروهای ائتلاف عربی در بمباران اهداف غیر نظامی و هدف قرار دادن مستقیم غیر نظامیان در یمن وجود دارد.

الحوثی تاکید کرد: تفاهمات با عربستان بر اساس توقف کامل جنگ و لغو محاصره است.

وی افزود: ارتش یمن و کمیته‌های مردمی در جریان درگیری‌ها در راستای تعیین محدوده مناطق مسکونی، مزارع و مراکز خدماتی تلاش کرده و برخورد مناسبی با اسرا و زخمی‌ها داشته‌اند و این برعکس عملکرد نیروهای دشمن است که به هیچ یک از ارزش‌ها و اصول اخلاقی پایبند نبوده و در جریان درگیری‌ها برای مناطق مسکونی و شهروندان تفاوتی قایل نیستند.

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن که در مراسم فارغ التحصیلی گروه جدیدی از یگان‌های نظامی حضور یافته بود، گفت: این گروه برای دفاع از کشور و مقابله با خطراتی چون خشونت، تروریسم، تجزیه و تقسیم کشور آموزش دیده و آماده شده‌اند.

وی افزود: سرباز یمنی از توان و هوش بالاتری در ابتکار عمل و استفاده از موقعیت‌ها برای تبدیل آنها به نفع خود برخوردار است.

الحوثی در ادامه درباره مواردی که انصارالله با طرف عربستانی به تفاهم رسیده اظهار داشت: عوامل انسانی و اخلاقی برای این تفاهم‌ها وجود دارد که همه آنها مبتنی بر یک اصل هستند و آن هم توقف کامل جنگ و لغو محاصره است.

رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با اشاره به وجود برخی اقدامات تحریک‌آمیز در جبهه "الربوعه" و اینکه ارتش یمن و کمیته‌های مردمی پایگاه‌های عربستانی دیگری را نیز به کنترل خود درآورده‌اند، فاش کرد، طرف عربستانی در تماس‌هایی خواستار عقب‌نشینی ارتش و کمیته‌های مردمی از مناطق جدیدی که به کنترل خود در آورده‌اند، شد تا به آتش‌بس و تفاهم‌ها پایدار بمانند.

الحوثی در پایان بر آمادگی جبهه‌ها و میادین نبرد بر خلاف آنچه ائتلاف عربستانی در رسانه‌ها منتشر می‌کند، تاکید کرد.

از سوی دیگر محمد عبد السلام، سخنگوی جنبش مردمی انصارالله تاکید کرد: مذاکره با طرف عربستانی بدون هیچ پی شرط و پس از اطمینان از اجرای آتش‌بس در تاریخ توافق شده ممکن است.

وی تاکید کرد، گفتگو در سایه جنگ تنها باعث تشدید جنگ و شعله‌ورتر شدن آتش فتنه خواهد شد.

رئیس هیات مذاکره‌کننده انصار الله روز جمعه در گفتگویی تلفنی با اسماعیل ولد شیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن، درباره نکاتی که پیش از این درباره آنها گفته شده، توضیحاتی ارائه کرد.

ولد الشیخ نیز در این گفتگوی تلفنی اظهار داشت: گفتگو برای دستیابی به مرحله آتی ساخت کشور و پایان جنگ خواهد بود و اینکه همه امروز طرفی در این درگیری هستند و از همه انتظار می‌رود در راستای حفاظت از عدم آغاز دوباره بحران در هر زمانی مشارکتی جدی و واقعی داشته باشند.

همچنین در این تماس تلفنی عبد السلام اسامی اعضای تیم آتش‌بس نظامی را که در گفتگوی سوئیس تشکیل شد به اطلاع فرستاده سازمان ملل رساند و از آمادگی تیم برایآغاز روند آتش بس بر اساس اقدامات توافق شده خبر داد.

سخنگوی انصار الله پیش از این اعلام کرده بود که هرگونه گفتگوی سیاسی در سایه ادامه جنگ، فرصت‌های موفقیت آن بسیار اندک خواهد بود و ارتش و کمیته‌های مردمی هر زمان که دشمن و مزدورانش جنگ را متوقف کنند، عملیات خود را متوقف خواهند کرد.