رئیس‌جمهور عراق خواهان پایان سهمیه‌بندی حزبی شد و بر حق تظاهرکنندگان و تحصن کنندگان در بیان نظر خود تأکید کرد.

به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، فؤاد معصوم، رئیس‌جمهور عراق در سخنانی گفت:‌ من باید از تمامی تظاهرکنندگان و تحصن کنندگانی که به اصول آزادی بیان پایبند بودند و به خیابان‌ها آمده و خواهان بهبود خدمات رسانی و اجرای اصلاحات واقعی شدند قدردانی کنم. ما از آن‌ها حمایت کرده و برای تحقق خواسته‌هایشان تلاش خواهیم کرد. همگان از جمله اعضای پارلمان و کسانی که نماینده مردم و قدرت هستند از آزادی بیان برخوردارند.

وی افزود: مسئولیت اصلی پارلمان حفظ دموکراسی و تقویت آن است و مسئولیت نمایندگان پارلمان نیز این است که از وحدت موضع ملی براساس اصول قانون اساسی و حفظ حیات سیاسی حمایت کنند بدون اینکه در چنین شرایط پیچیده‌ای کشور را به سمت پرتگاه و تاریکی ببرند.

وی ابراز امیدواری کرد که تمامی نمایندگان و گروه‌های سیاسی به این بعد از مسئولیت خود عمل کنند.

معصوم بر اهمیت حفظ هیبت و ثبات کشور تأکید کرد و گفت: کشور خیمه همگی ماست و قانون اساسی آن ما را متحد و زندگی‌مان را منظم می‌کند.

وی گفت: عراق درحال حاضر مرکز جهانی مبارزه با تروریسم است و به نیابت از جامعه جهانی برای آزادی می‌جنگد. ما نیاز شدیدی به حمایت جامعه جهانی داریم. حمایت بین‌المللی و منطقه‌ای به وحدت موضع و ثبات حیات سیاسی و ادامه روند دموکراتیک براساس قانون اساسی بستگی دارد.

معصوم بر اجرای اصلاحات واقعی و فراگیر براساس برنامه بررسی شده، تصحیح روند عملکرد نهادهای دولتی و دستگاه قضایی و پارلمان، دوری از سهمیه بندی‌های حزبی و ترجیح دادن منافع ملی بر منافع شخصی و رعایت قوانین تأکید کرد.

وی همچنین بر لزوم تقویت پیروزی‌های ارتش علیه تروریسم، تأمین امنیت و صلح و آزادی در تمامی شهرهای عراق و اهمیت ایجاد راهکارهای مناسب برای عبور از بحران مالی کنونی تأکید کرد.

اخیرا در پی افزایش اختلافات و اعتراضات مردمی و عدم تصویب کابینه جدید عراق، نمایندگان معترض عراقی که خواهان برکناری رؤسای سه گانه شده‌اند، سلیم جبوری، رئیس پارلمان را برکنار کردند.

از سوی دیگر برت مک‌گورک، نماینده رئیس‌جمهور آمریکا در ائتلاف ضد داعش در دیدار با فؤاد معصوم از اوضاع سیاسی عراق ابراز نگرانی کرد و گفت: ثبات در عراق به تأمین و تسهیل حمایت بین‌المللی مطلوب کمک می‌کند.

انتهای پیام