سخنگوی کاخ سفید گفت که در برجام توافقی درباره دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا نداریم.

سخنگوی کاخ سفید گفت که در برجام توافقی درباره دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا نداریم.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز جمعه خود با اشاره به اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و پایبندی ایران و طرف‌های غربی به این توافق گفت که در برجام تعهدی مبنی بر تامین دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا وجود ندارد.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی کاخ سفید، ارنست در پاسخ به سوالی درباره سفر ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران به واشنگتن و گفت‌وگوهایی که وی با مقامات وزارت خزانه داری آمریکا داشته است، گفت: در توافق هسته‌ای بندی یا ماده‌ای به نام دسترسی ایران به نظام پولی و مالی آمریکا وجود ندارد و ما نیز چنین چیزی را در دست بررسی نداریم. با این حال ما به تعهدات خود پایبند بوده‌ایم.

سخنگوی کاخ سفید افزود: آمریکا بر اساس برجام متعهد شده است تا تحریم های ضد ایرانی را لغو کند که همین کار را هم می‌کند و این اقدام پس از آن آغاز شد که پایبندی ایران را به توافق هسته‌ای راستی‌آزمایی کردیم. آن‌ها به تعهداتشان عمل کرده‌اند و این خبر خوبی است. بنابراین، آمریکا در کنار دیگر اعضای جامعه بین‌الملل به پایبندی خود به تعهداتش ادامه می‌دهد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برداشت ایرانی‌ها از برجام درخصوص استفاده از دلار در مبادلات پولی اشتباه است، تصریح کرد: این موضوع کاملا فنی است و من تلاش می‌کنم تا جایی که می‌شود صریح پاسخ بدهم. توافقی که در برجام آمده است دسترسی ایران را به نظام مالی آمریکا شامل نمی‌شود. این توافق همچنین اجرای مبادلات پولی میان بانکی را که در آن یک بانک خارجی واسطه انتقال دلار به نفع طرف ایرانی است، در بر نمی‌گیرد. ما اجازه دسترسی به هر یک از موارد ذکر شده را پیشتر رد کرده‌ایم اما از تعهدات خود بر اساس برجام پیروی کرده‌ایم و آنچه را بر اساس توافق هسته‌ای حق ایران است، به‌طور کامل اجرا می‌کنیم.