منابع دیپلماتیک غربی از نشست طولانی میان نمایندگان روس و آمریکایی خبر دادند که در جریان آن درباره مرحله انتقالی در سوریه بحث و گفتگو شده است.

منابع دیپلماتیک غربی از نشست طولانی میان نمایندگان روس و آمریکایی خبر دادند که در جریان آن درباره مرحله انتقالی در سوریه بحث و گفتگو شده است.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، منابع دیپلماتیک غربی اعلام کردند که این نشست هفته گذشته برگزار شد و طرف آمریکایی به دنبال رسیدن به توافقی با روسیه درباره مرحله انتقالی در سوریه قبل از تابستان است.

به گفته این منابع، این توافق بسیار به طرح روسیه و تصورات مسکو درباره مرحله انتقالی و شکل قانون اساسی، حکومت و انتخاباتی نزدیک است که قرار است ظرف 18 ماه برگزار شود.

این منابع نگرانی جدی خود را درباره احتمال اینکه دو طرف که در رسیدن به آتش‌بس در سوریه از 27 فوریه گذشته موفق بودند، قرارداد جدیدی درباره این کشور به دور از چشم طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دیگر امضا کرده باشند؛ قراردادی که به افکار مسکو نزدیک‌تر است و شامل ابقای بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در قدرت برای دوره‌ای طولانی یا کوتاه تا حداقل اجازه دادن به وی برای نامزدی در انتخابات است.

منابع غربی از ابهام در روش برخورد آمریکا با مساله مرحله انتقالی در سوریه و شکل آن صحبت می‌کنند و می‌گویند که دو طرف هنوز به تصور مشترکی درباره ساختار "قرارداد" نرسیده‌اند اما واضح است که واشنگتن و مسکو دست در دست هم گذاشته‌اند و حتی طرف آمریکایی روی مسکو برای ایجاد راهکاری در سوریه حساب باز کرده است.

از جمله دلایلی که واشنگتن را به تسریع در تلاش‌ها در این زمینه وادار می‌کند در درجه اول مساله انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکاست. از این زاویه تقریبا بر سر این مساله توافق وجود دارد که از ابتدای سپتامبر واشنگتن تقریبا فلج می‌شود. از سوی دیگر نظام کنونی آمریکا خواهان خلاصی از پرونده سوریه و تحقق یک دستاورد دیپلماتیک است.

به گفته این منابع، از جمله مسائلی که نشان دهنده هماهنگی نزدیک و دوجانبه مسکو و واشنگتن است، این است که نماینده روسیه در نشست‌های کمیته پیگیری آتش‌بس یا کمیته پیگیری امور انسانی همواره اعلام کرده است که با طرف آمریکایی درباره این مساله یا آن مساله به توافق رسیده است.