در ادامه اظهارات ضد ایرانی مقامات آمریکایی، وزیر دفاع این کشور بر لزوم مقابله کردن با نفوذ ایران و حمایت از متحدان واشنگتن بویژه رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

جلسه استماع کمیته امور مسلح مجلس سنای آمریکا با حضور وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش این کشورچهارشنبه شب(دیشب) برگزار شد؛‌ نشستی که موضوع آن «مقابله با داعش، عملیات و استراتژی خاورمیانه‌ای» نام داشت.
اشتون کارتر در این نشست طی سخنانی برای سناتورهای عضو کمیته امور مسلح، از پنج چالش استراتژیک پیش روی آمریکا نام برد.
وزیر دفاع آمریکا پنج چالش این کشور را «روسیه، چین،‌ کره شمالی، ایران و تروریسم» عنوان و تاکید کرد که پنتاگون برنامه‌ریزی برای مقابله با این چالش‌ها را در دستورکار خود قرار داده است.
برجام توافق خوبی است
کارتر در بخش مربوط به ایران گفت:‌ «توافق هسته‌ای، توافق خوبی برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی است اما ما همچنان باید با تهاجم ایران مقابله کنیم و در برابر نفوذ بدخیم ایران علیه دوستان و متحدان منطقه‌ای‌مان بویژه اسرائیل که ما تعهدی ناگسستنی به آن داریم، بازدارندگی و مانع ایجاد کنیم و همچنین به شرکای خلیج [فارس]مان که من هفته گذشته در ابوظبی و ریاض دیدار داشتم».
داعش بزرگترین چالش آمریکا
رئیس پنتاگون با برشمردن خطر تروریسم به عنوان چالش استراتژیک آمریکا هم گفت که «در حال حاضر، داعش بزرگترین تهدید آمریکا است».
مقام ارشد آمریکایی در بخش دیگری از سخنانش اقدامات چین در آسیا اقیانوسیه را «تهاجمی» خواند و تصریح کرد:‌ «ما به ایجاد موازنه بخشی مجدد به منطقه ادامه می‌دهیم تا ثباتی را که برای 70 سال گذشته در منطقه ایجاد کردیم،‌ حفظ کنیم».
وزیر دفاع آمریکا با درخواست از سناتورها برای تخصیص بودجه بیشتر به وزارتخانه تحت امرش تاکید کرد: «برای پرداختن به همه این پنج چالش، به سرمایه‌گذاری‌های جدید آمریکا،‌ اقدامات جدید در برخی مناطق و همچنین توانمندی‌های تازه و توسعه یافته نیاز دارد».