روسیه از تصمیم این کشور برای افزایش همکاری ها در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ای با ایران خبر داد.

روسیه از تصمیم این کشور برای افزایش همکاری ها در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ای با ایران خبر داد.


سرگئی کی‌رینکو Sergueï Kirienko، مدیر کنسورسیوم هسته ای «روس‌اتم» روز سه شنبه اعلام کرد: در صورت برداشته شدن تحریم های ایران، مسکو همکاری خود را با برنامه هسته ای صلح آمیز این کشور افزایش خواهد داد.

بر اساس این گزارش، کی‌رینکو که در گفت و گو با خبرنگاران سخن می گفت، تاکید کرد: دستیابی به راه حلی برای رفع مسائل مرتبط با برنامه هسته ای ایران و رفع تحریم هایی که علیه این کشور وضع شده، این امکان را به مسکو می دهد که همکاری های خود را در زمینه انرژی غیر نظامی هسته ای با تهران گسترده تر کند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در زمینه تضعیف تحریم های ایران و تاثیر احتمالی آن بر تعامل شرکت روس‌اتم با ایران، گفت وزارت امور خارجه روسیه، که یکی از اعضای گروه بین المللی حل مسئله هسته ای ایران را تشکیل می دهد، مسئولیت پرداختن به همکاری های هسته ای با ایران را به عهده دارد و شرکت روس‌اتم در زمینه فنی به دیپلمات های روسی مشاوره می دهد.

ایران و روسیه از دیرباز در زمینه انرژی هسته ای، با یکدیگر همکاری می کنند. علاوه بر راه اندازی نخستین نیروگاه هسته ای ایران، که در شهر بوشهر قرار دارد، مسکو و تهران در سال 2014 توافقی به امضا رساندند که بر اساس آن، هشت رئاکتور هسته ای دیگر در ایران ساخته خواهد شد. قرار داد ساخت چهار رئاکتور از مجموع این هشت رئاکتور به مرحله نهایی رسیده است.