وزیر دفاع سعودی در مراسم تشییع جنازه فرمانده نیروی هوایی این کشور که بر اثر حمله موشکی نیروهای یمنی به هلاکت رسید شرکت کرد.

«محمد بن سلمان» ولی ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در مراسم تشییع جنازه سرلشکر ستاد «محمد بن احمد شعلان» فرمانده نیروی هوایی سعودی شرکت کرد.

وی با شرکت در اقامه نماز بر جنازه فرمانده نیروی هوایی سعودی با خانواده و بستگان وی دیدار و با آنان ابراز همدردی کرد.

در تصاویر منتشر شده محمد بن سلمان وزیر دفاع سعودی از غم کشته شدن فرمانده نیروی هوایی بسیار اندوهگین به نظر می‌رسد.

سرلشکر محمد بن احمد شعلان بر اثر اصابت موشک اسکاد از سوی یمن به پایگاه هوایی خالد در شهر خمیس مشیط و نه سکته قلبی آنگونه که ریاض ادعا کرده، به هلاکت رسیده است.

حمله مزبور در روز ۶ ژوئن روی داد، اما خبر مرگ شعلان تا چهارشنبه ۱۰ ژوئن مخفی نگه داشته شد.

پایگاه خمیس مشیط واقع در منطقه عسیر در جنوب غرب عربستان بزرگ‌ترین پایگاه هوایی عربستان است که رژیم سعودی از ۲۵ مارس از آن برای انجام حملات هوایی علیه یمن سود می‌جوید. در این حملات تا کنون دستکم ۲۰۰۰ یمنی که اکثرشان غیرنظامی و زن و کودک هستند، کشته شده‌اند.

رژیم سعودی به منظور حفظ روحیه نظامیان خود در جبهه نبرد با یمن خبر درگذشت فرمانده نیروی هوایی خود را مخفی نگه داشت و پس از اعلام خبر مرگ وی ظاهرا در اثر سکته قلبی از سفر به اصطلاح کاری فرمانده نیروی هوایی و مقصد و هدف این سفر و حتی تاریخ تشییع جنازه او سخنی به میان نیاورد.

شلیک موشک اسکاد علیه سعودی‌ها بطور غیرمنتظره شکل گرفت و آنها را غافلگیر کرد و سایت موشکهای ضد موشک پاتریوت نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه هوایی خالد توانست از مجموع ۱۵ موشک شلیک شده از سوی نیروهای یمن فقط ۲ یا ۳ موشک را در هوا مورد اصابت قرار داده و منفجر کند.

این سایت توسط آمریکا در پایگاه خمیس مشیط به منظور محافظت از یگان عملیات ویژه و هواپیماهای بدون خلبان جهت نبرد با گروه تروریستی القاعده نصب شده است. اما از ابتدای نبرد سعودی‌ها علیه یمن هواپیماهای بدون خلبان آمریکا با پروازهای شناسایی خود به نیروی هوایی عربستان اطلاعات ارائه داده‌اند.

حمله به پایگاه هوایی خالد در ساعت ۳ بامداد روز ۶ ژوئن ۲۰۱۵ صورت گرفت و اماکن مسکونی نیروهای پایگاه و آَشیانه‌های هواپیماها را هدف قرار داد.

از ششم فروردین آغاز تجاوز عربستان به یمن تاکنون بیش از ۴ هزار یمنی که شمار زیادی از آنها را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند به شهادت رسیده‌اند.