بیشتر قربانیان غیرنظامی هستند اما پلیس و سرباز نیز در بین آنها هست.

در خشونت‌های اخیر بروندی مرتبط با نامزدی پی‌یر انکورونزیزا رئیس جمهور این کشور برای سومین دور پیاپی ریاست جمهوری، دست‌کم ۷۰ نفر کشته و ۵۰۰ نفر زخمی شدند.


بنابر اعلام سازمان حفاظت از حقوق بشر و افراد بازداشت شده، از آغاز جنبش اعتراضی بر ضد نامزدی ‌پی‌یر انکورونزیزا، حدود یک هزار نفر بازداشت شدند.پی‌یر کلاور امبونیمپا رئیس این سازمان غیردولتی گفت: «از 26 آوریل، ما 70 کشته را شمارش کردیم که بیشترشان به ضرب گلوله و برخی بر اثر اصابت نارنجک کشته شدند».

وی افزود بیشتر قربانیان غیرنظامی هستند اما پلیس و سرباز نیز در بین آنها هست.

وی خاطر نشان کرد 500 نفر نیز به ضرب گلوله، نارنجک یا سنگ زخمی شدند و پنجاه نفر از آنها هنوز در بیمارستان بستری هستند.تظاهرات بر ضد نامزدی انکورونزیزا برای دوره سوم پیاپی که در بوجومبورا پایتخت و چند شهر دیگر متمرکز بود به شدت توسط پلیس سرکوب شد. پلیس گاهی برای پراکندن تظاهرکنندگان از گلوله‌های جنگی استفاده کرد.چند پلیس نیز بر اثر پرتاب سنگ از سوی تظاهرکنندگان زخمی شدند.

از آغاز اعتراضات، چندین نارنجک به سمت پلیس، نظامیان یا غیرنظامیان پرتاب شد. هیچکس مسئولیت این اقدامات را برعهده نگرفت و دولت و معترضان هر کدام مسئولیت آن را بر گردن دیگر انداختند.

منبعی در سازمان ملل به خبرگزاری فرانسه گفت این سازمان به نوبه خود پنجاه کشته را در تظاهرات در بروندی شمارش کرده است. در این آمار شمار قربانیان خشونت‌های مرتبط با انفجار نارنجک‌ها در نظر گرفته نشده است.