مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است، نگرانی‌های امنیتی به نسبت کم و بدیهی بابت بریگزیت وجود دارد اما واشنگتن برای تضمین همکاری میان انگلیس و آمریکا در امر مقابله با تروریسم و سایر مسائل امنیتی تلاش می‌کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا در نشست فستیوال "آسپن ایده‌آلز" در آسپن کلورادو گفت: ایالات متحده و انگلیس شرکای نزدیک و متحد باقی می‌مانند. این دو به عنوان اعضای ناتو باید همکاری بسیار نزدیکتری با یکدیگر داشته باشند.

وی ادامه داد: ما هرآنچه را که لازم باشد برای تضمین تداوم همکاری با یکدیگر انجام می‌دهیم تا به مقابله با تروریسم بپردازیم. این همکاری باید مستحکم باقی بماند.

رایس در پاسخ به این سوال که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در تماس تلفنی روز جمعه پس از اعلام نتایج رفراندوم بریگزیت در اولین کلام چه گفت، پاسخ داد: تو بدشانس هستی!

وی افزود: دو طرف درباره نتایج احتمالی این رفراندوم در آوریل 2016 با یکدیگر صبحت کرده بودند و اوباما در جریان سفرش به انگلیس در همین ماه و همچنین در نشست گروه هفت در مه 2016 در ژاپن بر ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا تاکید کرده بود.

مشاور امنیت ملی آمریکا همچنین گفت: علاوه بر مذاکره درباره پیامدهای این رای گیری و با توجه به احترام گذاشتن به خواسته مردم انگلیس، این فرصت برای رییس جمهوری آمریکا پدید آمد تا نشان دهد که به نخست وزیر انگلیس به عنوان یک شریک و یک دوست احترام می‌گذارد.

اوباما و نخست وزیر انگلیس قرار است تا زمانیکه کامرون در سرکار است، با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته باشند و یکدیگر را در نشست ناتو در ورشو، لهستان در ژوئیه سال جاری میلادی ملاقات کنند.