وزارت خارجه عراق ضمن تأکید بر اینکه آنچه در ترکیه رخ داد، یک مساله داخلی است، ابراز امیدواری کرد که این رخدادها به خونریزی در این کشور نینجامد.

به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق در بیانیه‌ای گفت: آنچه در ترکیه رخ داده یک مساله داخلی است. ما این رخدادها را دنبال می‌کنیم و امیدواریم که به ریختن خون شهروندان منجر نشود.

وی ضمن اشاره به اینکه سلامتی شهروندان مهم‌ترین مساله است، بر لزوم حفظ نهادهای حکومتی ترکیه و روابطشان با جامعه جهانی و کشورهای همجوار تأکید کرد.

ترکیه شب گذشته شاهد کودتای نظامی و مستقر شدن یگان‌ها و تانک‌های آن‌ها در آنکارا و استانبول بود. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه ضمن تأکید بر ناکام گذاشتن این کودتا گفته که عاملان را محاکمه خواهد کرد.

در همین راستا، دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق از برگزاری نشست فوری و فوق‌العاده شورای وزارتی امنیت ملی درباره اوضاع ترکیه خبر داد.

این دفتر اعلام کرد: العبادی اوضاع ترکیه را از نزدیک دنبال می‌کند و دستور نشست فوق‌العاده شورای وزارتی را داده است.

همچنین سفارت عراق در آنکارا از شهروندان عراقی در ترکیه خواست تا احتیاط لازم را در رفت و آمدشان به خرج دهند و در صورت وقوع هرگونه حادثه‌ای با شماره‌هایی که تعیین شده، تماس بگیرند.

سفارت عراق از اتباع این کشور در ترکیه خواسته محل اقامت خود را طی دوره آتی با توجه به اوضاع کنونی ترک نکنند.

طارق الهاشمی، معاون سابق رئیس‌جمهور عراق که به اعدام محکوم شده است نیز از آوارگان عراقی و سوری در ترکیه خواست تا به مقابله با این کودتا بپاخیزند.

انتهای پیام