وزیر خارجه روسیه پیدایش داعش را نتیجه یورش نیروهای آمریکایی به عراق در سال 2003 دانست.

لاوروف

به نقل از پایگاه خبری روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در سخنرانی که امروز (جمعه)‌ در انجمن جوانان روسیه در این کشور داشت، با اشاره به اینکه سیاست‌های غرب در منطقه خاورمیانه موجب بروز حوادث کنونی در منطقه شده است،‌ گفت:‌ گروه تروریستی داعش به دنبال یورش نیروهای آمریکایی به عراق در سال 2003 پدیدار شد.

لاوروف تاکید کرد: افسران رژیم صدام پس از اخرج‌شان از ارتش عراق، در حال حاضر هسته‌های اصلی گروه تروریستی داعش هستند. در واقع واشنگتن با اخراج این افسران از ارتش عراق موافقت کرد و همین امر باعث شد اهل تسنن در عراق به حاشیه رانده شده و بسیاری از افسران سابق رژیم صدام به داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در عراق ملحق شوند.

وی با تاکید بر لزوم حفظ تنوع مذهبی و حمایت از مسیحیان در منطقه خاورمیانه افزود:‌ بحران مهاجرت در اروپا تا حد زیادی به سیاست‌های اشتباه اروپا در این زمینه مربوط است.

وزیر خارجه روسیه در این سخنرانی اظهار داشت: آنچه این روزها در سوریه جریان دارد،‌ تعادل مذهبی و طائفه‌ای را که به رغم تمامی این جنگ‌های خونین وجود دارد تهدید می‌کند.

وی در ادامه تاکید کرد:‌ اگر در عصر ما به این تعادل خللی وارد شود،‌ ننگی برای همه ما خواهد بود.

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود درباره بحران سوریه گفت:‌ نمی‌توان ضمانت کرد که با کناره‌گیری بشار اسد (رئیس جمهور سوریه) از قدرت، سناریوی لیبی در سوریه تکرار نشود.