شورای عالی نظامی ترکیه موسوم به "وای ای اس" قصد دارد پنجشنبه هفته جاری تشکیل جلسه دهد.

شبکه «ان تی وی» به نقل از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که شورای عالی نظامی ترکیه روز پنجشنبه پس از کودتای نافرجام نظامی گروهی از فرماندهان ارتش، تشکیل جلسه می دهد.

اردوغان روز پنجشنبه در مصاحبه با رویترز نیز گفته بود که قصد دارد ساختار نیروهای مسلح ترکیه را به طور اساسی تغییر دهد و خون تازه ای را در ارتش جاری سازد.

در کودتای اخیر ترکیه حداقل 246 نفر کشته شده اند. نشست شورای عالی نظامی ترکیه در ماه اوت برگزار می شود، ولی امسال این نشست با توجه به کودتای نافرجام قرار است چند روز زودتر برگزار شود.

تاکنون ده ها هزار نفر در ترکیه در ارتباط با این کودتا بازداشت شده اند و این اقدام آنکارا با انتقاد بین‌المللی روبه‌رو شده است.

یک مقام رسمی ترکیه بازداشت 283 نفر از مأموران گارد ریاست جمهوری را تأیید کرده است. گارد ریاست جمهوری ترکیه حداقل 2500 مأمور دارد.

ترکیه روز پنجشنبه وضعیت فوق‌العاده به مدت 3 ماه اعلام کرده و اجرای کنوانسیون حقوق بشر اروپا را به حالت تعلیق درآورده است.

اردوغان اعلام کرده است که تاکنون بیش از 10هزار و 410 نفر در ارتباط با کودتا بازداشت شده اند که شامل 100 نفر از ژنرال ها و مقام های ارشد نظامی است.

نعمان کورطولموش معاون نخست وزیر ترکیه نیز گفت: هیچ مقررات منع رفت و آمدی وجود نخواهد داشت و تدابیر ویژه و فوق العاده تنها 45 روز اعمال خواهد شد. ما می خواهیم تا وضعیت فوق العاده هر چه زودتر پایان یابد. این به معنای اعلام حکومت نظامی نیست.