بنابر ادعای معاون سفیر چین در هند، پکن آماده است تا به توسعه‌ انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز دهلی‌نو کمک کند.

به نقل از ایندیاتایمز، این اظهار نظر لیوجیسانگ، معاون سفیر چین در هند به دنبال آن انجام شد که دو روز قبل، سوشا سواراج، مقام ارشد وزارت خارجه هند، پکن را به دلیل جلوگیری از عضویت هند در گروه تامین کنندگان هسته‌ای (NSG) مورد انتقاد قرار داده بود.

بنابر گزارش این روزنامه‌ی هندی، یک ماه پس از آن که چین به دلیل امضا نکردن NPT از ورود هند به گروه NSG جلوگیری کرد، این اظهارنظر دیپلمات چینی را نمی‌توان نشانه‌ای از تغییر موضع خود در نشست آتی NSG در وین در قبال عضویت هند دانست.

چین پیش‌تر و در سال 2014، زمانی که شی جینپینگ، رییس‌جمهور چین از هند دیدار کرد، پیشنهاد همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز را به هند پیشنهاد داد اگرچه پیشرفتی در این باره حاصل نشد، به نظر می‌رسد هند از کیفیت فن‌آوری هسته‌ای چین که برگرفته شده از کشورهای پیشرفته غربی است اطمینان ندارد.

پس از این که ماه گذشته درخواست هند برای ورود به گروه تامین‌کنندگان هسته‌ای (NSG) به دلیل مخالفت برخی کشورها به رهبری چین ناکام ماند؛ تنش‌ها میان دو همسایه افزایش یافته است.

چین شرط ورود هند به NSG را امضای معاهده‌یNPT اصلی‌ترین ابزار رژیم منع اشاعه‌ی تسیحات هسته‌ای می‌داند.

این در حالی است که یک مقام ارشد وزارت خارجه هند روز چهارشنبه اعلام کرد یکه این کشور هرگز معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را امضاء نخواهد کرد.