اسناد واصله نشان می‌دهد دستگاه‌های امنیتی بیگانه طی ۲دهه گذشته در برخی مراکز تصمیم‌ساز پژوهشی نفوذ کرده وحذف شخصیتهای برجسته علمی را در دستورکار قرار داده‌اند.در این گزارش فیلم ومستندات یک نمونه‌ دردناک‌ از حذف یک دانشمند منتقد تراریخته منتشر می‌شود.

اسناد مبسوط واصل شده نشان می‌دهد که طی دو دهه گذشته بخشی از ساختار مؤثرترین مراکز دانش و فناوری، در حوزه پراهمیت «زیست فناوری کشور»، با معاضدت مقامات امنیتی بیگانه تحت فشار و نفوذ ایادی کمپانیهای راکفلر و مونسانتو قرار گرفته است. این جریان، طی سه دهه گذشته پروژه‌های بسیار خطرناکی را علیه سلامت ملت و امنیت ملی ایران به نفع مطامع صهیونیستها پی گرفته که تاکنون با مقاومت سنگین جریان متعهد، موفق به انجام آن نشده است. گزارش زیر داستان مقاومت جانانه یکی از برجسته‌ترین دانشمندان این مرز و بوم در برابر جریانهای نفوذی است. تلاش کرده بخشی از این شرایط را در قالب «پرونده علمی نقد تراریخته» برای مردم و مسئولان روشن کند. در روزها و ماههای آینده، روشنگری در خصوص این جریان با قوت بیشتری ادامه خواهد داشت.

** پرده اول: خبر حذف یک دانشمند

هفته گذشته رسانه‌ها از حذف علی متولی‌زاده اردکانی، یکی از برجسته‌ترین دانشمندان حوزه زیست فناوری کشور، از یک «پژوهشگاه» خبر دادند.

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر

واکنش گل آقا به حذف دانشمند متعهد کشور

در پی انتشار این خبر، مسئول «پژوهشگاه» ملی ژنتیک ضمن انتشار اطلاعیه‌ای، در یک فیلم کوتاه نسبت به این موضوع واکنش عجیب و نامتعارفی نشان داد و متولی زاده اردکانی را فاقد صلاحیت علمی برای ادامه همکاری دانست. این فیلم کوتاه را ببینید.

واکنش زمانی،مسئول «پژوهشگاه» نسبت به خبر حذف متولی‌زاده اردکانی

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر

بخشی از اظهارات رئیس «پژوهشگاه» که در دنیای مجازی منتشر شده است

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر

اطلاعیه پژوهشگاه ملی ژنتیک در مورد برکناری دکتر اردکانی

** پرده دوم: آیا متولی‌زاده اردکانی فردی علمی نیست و عضو هیئت علمی پژوهشگاه نبوده است؟

درحالی که مسئول «پژوهشگاه» دکتر متولی‌زاده اردکانی را فردی «فاقد صلاحیت علمی برای ادامه همکاری و بدون هیچ ثمره‌ای برای پژوهشگاه» معرفی می‌کند، جستجویی مختصر، قابلیتهای کم‌نظیر این نخبه علمی را در دانش زیست فناوری جهان نشان می‌دهد. طرفه اینکه امتیازات کسب شده او حتی از بسیاری از اعضاء از جمله مدیر پژوهشی«پژوهشگاه» نیز بالاتر بوده است! همچنین محمدرضا زمانی تأکید می‌کند که وی عضو هیئت علمی «پژوهشگاه» نبوده و نیست؛ اما مراجعه به سایت «پژوهشگاه» و مستندات دیگر نقض صحبتهای مسئول «پژوهشگاه» را نشان می‌دهد. در ابتدا دلایل نقض سخنان رئیس «پژوهشگاه» می‌آید؛ سپس از سابقه علمی کم‌نظیر این دانشمند پرده‌برداری خواهد شد.

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر

نام دکتر متولی‌زاده اردکانی در تاریخ 7 مردادماه 95 از میان نام اعضاء هیئت علمی گروه پزشکی مولکولی «پژوهشگاه»حذف شده است

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر

اما سایت «پژوهشگاه» در همان تاریخ 7 مرداد 95 دکتر متولی‌زاده اردکانی را به‌عنوان عضو هیئت علمی در گروه پزشکی مولکولی معرفی و درج کرده است

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر

در تاریخ 7 مرداد 95 او را عضو هیئت علمی بخش نانو زیست فناوری نشان می‌دهد

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر +اسناد

همچنین با کلیک روی نام ایشان در لینک عکس قبل، مشخص می‌شود که «پژوهشگاه» رزومه مفصل 18 صفحه‌ای نامبرده را با سرفصلهای معرفی، افتخارات، پژوهشهای داخلی و خارجی، کتابها و مقالات و ... ذیل هیئت علمی«پژوهشگاه» قرار داده است

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر +اسناد

مدرکی دال بر اینکه دکتر متولی‌زاده اردکانی عضو هیئت علمی «پژوهشگاه» بوده‌ و همچنین امتیازش برخلاف اظهارنظر رئیس «پژوهشگاه» 2.8 نیست.

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر

نتیجه ارزشیابی که حاکی از توان بالای علمی وی است؛ امتیاز 19.22 از 20 / اگر نامبرده عضو هیئت علمی نبوده، ارزشیابی چه معنایی دارد؟

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر +اسناد

این نامه هم به عضو هیئت علمی بودن وی تأکید دارد - 31 امتیاز حاصل کار پژوهشی دکتر متولی‌زاده اردکانی در یکسال؛ امتیاز پایه برای این منظور تنها 12 بوده و همانطور که در فرم هم مشخص است 19 امتیاز اضافه کسب شده است. آیا امتیاز پژوهشی ادعایی 2.8 برای دکتر متولی‌زاده اردکانی و میانگین امتیازهای 19 برای سایر اساتید درست است؟

حتی دیگر مراکز علمی هم دکتر متولی‌زاده اردکانی را به عنوان عضو هیئت علمی این «پژوهشگاه» می‌شناختند

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر +اسناد

تصویر طرحهای تخصصی که توسط متولی‌زاده اردکانی انجام شده است

آبانماه گذشته دکتر متولی‌زاده اردکانی - با توجه به سطح تخصصش - در سازمان حفاظت محیط زیست حکم گرفته‌ است؛ به تصریح به هیئت علمی بودن وی توجه کنید.

کمتر از یک هفته پیش، سازمان حفاظت محیط زیست در اقدامی قابل تقدیر برای این دانشمند برجسته حکمی صادر کرد.

** پرده سوم: متولی‌زاده اردکانی در قله دانش زیست‌فناوری جهان

علی متولی‌زاده اردکانی تنها ایرانی است که در حوزه ژنتیک مولکولی و زیست‌فناوری در «انستیتو ملی سلامت امریکا»،«انستیتو ملی سرطان امریکا» و «سازمان غذا و دارو آمریکا» به‌عنوان محقق و کارشناس کار کرده است. در خود آمریکا ورود به این سه مرکز جزو افتخارات یک دانشمند آمریکایی محسوب می‌شود. انستیتو ملی سلامت آمریکا بزرگترین مرکز تحقیقات سلامت در جهان است و با بودجه 35 میلیارد دلاری فعالیت می‌کند. همچنین سازمان نظارتی غذا و دارو امریکا هم یک سازمان نظارتی سلامت است که فعالیت تحقیقاتی در آن نشان دهنده تخصص علمی دکتر متولی‌زاده اردکانی در بالاترین سطح مراکز دانشی جهان است.

متولی زاده اردکانی ذیل این دو عکس نوشت: هیچ زمانی در آمریکا فکر نمی‌کردم عکسی در برابر سردر انستیتو ملی سلامت آمریکا بگیرم. اما محیط campus بسیار زیبایی داشت و همه ساختمانها شماره‌گذاری شده است. یکی در برابر ساختمان شماره 40 گرفتم که انستیتو علوم اعصاب است. یکی هم در برابر ساختمان کلینیک که معروفترین ساختمان است و بیمارستان انستیتو ملی سلامت است؛ به نام clinical Building . ساختمان آجری ساختمان کلینیک است که بیمارستان انستیتو ملی سلامت در آنجا قرار دارد و بزرگترین ساختمان انستیتو ملی سلامت است.

مدرک متولی زاده اردکانی از دانشگاه ویرجینیای غربی

متولی‌زاده اردکانی - از لحاظ صدور مقالات علمی بین‌المللی که ارجاعات بین‌المللی به مقالاتش را به‌طرز شگرفی افزایش داده - یکی از 10 دانشمند ایرانی برتر این عرصه به شمار می‌رود. با مراجعه به لینک {اینجا} خواهید دید که ارجاع به مقالات او با 5254 ارجاع، تقریباً از تمامی از دانشمندان ایرانی عرصه زیست‌فناوری بیشتر است.

انبوه تعداد ارجاع به مقالات علمی دکتر متولی‌زاده اردکانی که از موارد کم‌نظیر ایران است

این دانشمند برجسته پیش از عزیمت به ایران، به مدت سی سال در عرصه «کاربردهای فناوری نانو در زیست فناوری» در بالاترین مراجع تخصصی زیست فناوری امریکا به پژوهش و کار علمی مشغول بوده است. او 10 سال پیش از این با هدف آبادانی میهنش حقوق 100 هزار دلاری امریکا را رها کرده و با حقوق ناچیز (در حال حاضر حدود 3.5 میلیون تومان) در مراکز پژوهشی ایران مشغول به کار شده است. لکن ملاحظات خاص گروههایی سبب شده که در «مراکز پژوهشی» کشور جایی نداشته باشد. از ماهیت این گروهها در آینده نزدیک پرده‌برداری خواهد شد.

** پرده چهارم: پروسه فشار بر متولی‌زاده اردکانی به‌خاطر یک اظهارنظر علمی: «مردم! درمورد تراریخته‌ها احتیاط کنید.»

آبانماه 94 در پی انتشار اخباری مبنی بر سودمندی مصرف عمومی (شامل کشت و واردات بدون کنترل) محصولات تراریخته، دکتر متولی‌زاده اردکانی طی مقاله‌ای کاملاً علمی - با 120 منبع بین‌المللی - که در روزنامه اطلاعات، در سه بخش منتشر می‌کند، به‌عنوان یک دانشمند، بایدها و نبایدهای تراریخته‌ها را روشن می‌کند. تنظیم این مقاله کاملاً علمی صورت گرفته و متولی زاده اردکانی حتی در این مقاله به هیچ عنوان به پشت پرده صهیونیستی این محصولات نیز نمی‌پردازد.

مقالاتی که برای متولی‌زاده اردکانی دردسر‌ساز شد

مخالفت دانشمند برجسته‌ای چون دکتر متولی زاده اردکانی با تجارت محصولات تراریخته و مصرف عمومی آن، سبب بی‌آبرویی «تجارتخانه‌های تراریخته» شده بود. انتشار این مقاله علمی از سوی این دانشمند برجسته به مذاق تاجران و مدافعان تراریخته خوش نیامد. این جریان تمام تلاش خود را به کار گرفت تا خیزشی را که در برابر تجارت تراریخته‌ها، به‌وسیله این دانشمند متعهد کلید خورده بود متوقف کند. تصویر یک نامه رسمی را در این راستا ببینید:

تصویر یکی از نامه‌هایی که برای فشار در جهت خاموش کردن روشنگری در رابطه با تراریخته‌ها صادر شده است. متولی زاده اردکانی در انتهای این نامه به «محاکمه» تهدید شده تا خاموش شود.(در آینده نزدیک به پشت پرده این انجمن خاص نیز خواهیم پرداخت.)

در پی انتشار این نامه، دکتر متولی‌زاده اردکانی، با توجه به رسالتی که درباره سلامت مردم ایران بر دوش خود می‌دید، به‌جای عقب‌نشینی، نامه‌ای شماتت‌آمیز به مسئول مربوطه صادر کرد:

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر +اسناد

جوابیه تند دکتر متولی‌زاده اردکانی به مسئولان «پژوهشگاه» در رد تمکین به فشارهای وارد شده

در پی مقاومت این دانشمند برجسته در برابر فشارهای سنگین این جریان، پروژه حذف متولی‌زاده اردکانی از مراکز علمی کلید خورد. اما به خلاف مدافعان مصرف عمومی محصولات ترایخته هیچ بهانه‌ای برای حذف این شخص وجود نداشت. بنابراین رئیس «پژوهشگاه» در اظهارنظری نامتعارف اعلام می‌کند دانشمندی که سی سال در مراکز معظم دانش بیوتکنولوژی دنیا و در بزرگترین مراکز علمی جهان مشغول به کار تحقیقاتی بوده، به دلیل ضعف دانشی و کسری امتیازات(!!!) ، برای«پژوهشگاه» هیچ ثمری نداشته و قرارداد ایشان تمدید نخواهد شد. این موضوع طی نامه‌ای به ایشان ابلاغ شد.

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر +اسناد

نامه هاتف سلمانیان (که کسوت شاگردی متولی زاده اردکانی در انستیتو پاستور را داشته است) و اعلام رسمی حذف نامبرده از پژوهشگاه، به دلیل نارضایتی «پژوهشگاه» از سطح علمی‌ او!

بعدها طی جلسه‌ای که با پادرمیانی فرهنگستان علوم پزشکی برقرار شد، تعدادی از تاجران تراریخته صراحتاً به دکترمتولی‌زاده اردکانی اعلام کردند که در ازای توقف روشنگریهای او درخصوص خطرات محصولات دستکاری ژنتیک، شرایط استخدامی او را تغییر خواهند داد. اما او سلامت مردمش را به عافیت‌طلبی ترجیح داده است؛ گرچه در پی افزایش فشارها، شرایط بسیار سختی برای او رقم خورد. شرایطی که «تفتیش عقاید دانشمندان در قرون وسطی» را به ذهن متبادر می‌کند.

** پرده پنجم: موضوع بسیار فراتر از اخراج تنها یک دانشمند است/تفتیش عقاید دانشمندان و رسانه‌های مستقل برای سکوت در برابر تراریخته‌ها

خبرگزاری تسنیم اسنادی در اختیار دارد که دانشمندان برجسته‌ و متعهد دیگری همگام با دکتر متولی‌زاده اردکانی تحت فشارهای شدید قرار گرفتند تا درمورد ریسکهای مربوط به تجاری‌سازی تراریخته‌ها صحبت نکنند. برخی از این دانشمندان حتی تهدید به مرگ شده‌اند؛ ضمن اینکه اتفاقات مشکوکی برای برخی از برجسته‌ترین آنها رقم خورده است. خوشبختانه مطلع شدیم پس از روشنگری خبرگزاری تسنیم، مراجع امنیتی نسبت به این مسائل حساس شده و در حال رصد و پیگیری موضوع هستند.

تصویر افشاگری خبرگزاری تسنیم از تهدید به مرگ یکی دیگر از دانشمندان، به دلیل روشنگری درباره محصولات تراریخته

علاوه بر دانشمندان، دامنه این فشارهای وسیع به دادگاهی کردن، فشار، تطمیع و تهدید افراد و رسانه‌های غیردولتی نیز کشیده شد که بزودی در گزارشهای آتی خبرگزاری تسنیم بررسی می‌شود. خانم دکتر میرسیدی - خبرنگار شهیر و باسابقه عرصه سلامت کشور - درمورد فشارهای سنگین تاجران تراریخته بر خود و سازمان متبوعش می‌گوید:

همچنین خانم خوشحالی - مدیرمسئول محترم پایگاه وزین «سلامت نیوز»، که با سابقه‌ترین رسانه در روشنگری درخصوص تراریخته‌ها به‌شمار می‌رود - پس از اعمال فشارهای فراوان، امروز 10 مرداد 95، با شکایت یکی از همین«پژوهشکده‌ها» به دادگاه احضار شده که مشروح آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر +اسناد

علاوه بر این رسانه‌هایی همچون «گل آقا»، «خبرگزاری تسنیم» و «خبرگزاری فارس» به دلیل همین روشنگریها آماج توهینها و فشارهای این جریان قرار گرفته‌اند.برای مثال می‌توان به نامه‌ها و ادبیات سراسر توهین این جریان نسبت به دانشمندان و رسانه‌ها اشاره کرد؛ تنها یکی از این نامه‌ها، در خبرگزاری تسنیم رسانه‌ای شد. پس از افشاء ارتباط راکفلر با افراد تأثیرگذار جریان «پژوهشکده» بیوتکنولوژی کشاورزی، این «پژوهشکده» طی نامه‌ای 11 صفحه‌ای بیش از 60 بار از کلمات نامتعارف یا توهین‌آمیز استفاده کرد؛ که نشان از پروپاگاندا و نیز پشتوانه سنگین این جریان دارد. طرفه اینکه شاکی پرونده سلامت نیوز هم مسئول همین «پژوهشکده» است.

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر +اسناد

نمونه ای از فشار بر رسانه‌ها؛ توهینهای مکرر یک «پژوهشکده» نسبت به به دلیل نقد تجارت تراریخته‌‌ها؛ در این مطلب، «پژوهشکده» مذکور بیش از 60 بار از کلمات نامتعارف یا توهین آمیز استفاده شده است.

در پی این جریان گسترده تفتیش عقاید و اعمال فشارهای غیرقابل باور این «محافل پژوهشی» بر رسانه‌ها و دانشمندان مستقل، حتی دانشگاهها و پژوهشگاههای دیگر کشور نیز از پذیرش دکتر متولی‌زاده اردکانی امتناع کرده‌اند؛ چراکه این مراکز از فشارهای سنگین این جریان نفوذی در امان نیستند. تنها نهادی که علی‌رغم این جریان سنگین، در اقدامی شایسته برای این دانشمند برجسته حکم صادر کرد، سازمان حفاظت محیط زیست بود.

** پرده ششم: سرنخ؛ راکفلر و دیگر هیچ

پیش از این از نفوذ جریانهای بین‌المللی منتسب به صهیونیست‌ها در برخی مراکز تصمیم‌ساز عرصه زیست‌فناوری خبر داده بود. طی پژوهش در این رابطه اسناد قابل توجهی به دست آورده است. انتشار بخشی از این اسناد در گرو ملاحظات امنیت ملی است؛ لکن برخی موارد به مرور منتشر خواهد شد. پروژه خاص این کمپانیهای چندملیتی در ایران، شامل «ورود بی‌محابا و بدون سنجش ریسک محصولات دستکاری ژنتیک به سفره مردم ایران» است. برای نمونه اسناد اهداء سه مدال - از سه مدال - طلای کشاورزی ایران به سه صهیونیست منتشر شد. فیلم مستند تسنیم در این رابطه را در زیر ببینید.

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر

واردکننده و رهبر جریان تراریخته‌ها در ایران بی‌شک «بهزاد قره‌یاضی» است. قره یاضی از منظر سیاسی در حلقه نزدیکان محمدباقر نوبخت و عیسی کلانتری جای می‌گیرد. بررسی دیدگاههای این جریان مجالی دیگر می‌طلبد؛ لکن به طور اجمال نقش پرچم این جریان در مقوله کشاورزی ایران «ما نمی‌توانیم» است. در بسیاری از مواردی که درباره تغییر ساختارهای کشاورزی ایران - به نفع واردات و علیه تولید داخل - فعالیت مؤثری انجام شده رد پای این جریان به چشم می‌خورد. پیگیری جدی طرحهای «نکاشت»، «کشت فراسرزمینی»، «تراریخته» و آسیبهایی چون «نیشکر خوزستان» و «آزولا» از مواردی است که این جریان به بهانه «عدم توانایی کشاورزی فعلی در تأمین نیاز مردم» به آنها دامن زده‌ است. بررسی و رسانه‌ای کردن ارتباط این جریان با سرپلهای بیگانه در دستور کار قرار دارد.

قره‌یاضی بیش از دو دهه قبل با حمایت عیسی کلانتری - وزیر کشاورزی وقت - برای آموزش بیوتکنولوژی به فیلیپین فرستاده شد. سپس دانشنامه دکتری خود را آشکارا با تأمین مالی بنیاد منحوس راکفلر پشت سرنهاد. سپس وی با دریافت سازواره ژنی - که مقاومت گیاه به آفت را افزایش می‌دهد - و ورود آن به انواع بومی، مدعی تولید برنج تراریخته جدید در ایران شد. (این سازواره ژنی توسط بنیاد راکفلر ثبت پتنت شده و درصورت رهاسازی و پیوستن ایران به WTO کشور ایران ناچار به پرداخت غرامتی تأسف‌بارتر از کرسنت خواهد بود.)

قره‌یاضی جوان پس از بازگشت به ایران با معاضدت سیاسی عیسی کلانتری مدارج ترقی سیاسی را یکی پس از دیگری طی کرد. ارتباط این دو نفر طی سه دهه گذشته آنچنان نزدیک است که برخی کلانتری را «دایی» قره‌یاضی می‌دانند! با روی کار آمدن دولت نهم و در دوران وزارت اسکندری، این جریان و وابستگان به او به محاق رفته و بایکوت شدند؛ امری که البته در دولت دهم تکرار نشد. در این مدت قره‌یاضی در مجمع تشخیص مصلحت و ذیل محمدباقر نوبخت مشغول به فعالیت بود.

قره‌یاضی طی این سالها سودای نمایندگی مجلس و همچنین وزارت را هم در سر می‌پروراند. او مسئول کارگروه کشاورزی ستاد میرحسین موسوی بود. مقرر شده بود درصورت پیروزی میرحسین در انتخابات، وزیر جهادکشاورزی شود؛ که تقدیر طور دیگری رقم خورد.

قره‌یاضی از سال گذشته تاکنون با حکم وزیر جهادکشاورزی، عضو «کمیته صدور مجوز برای رهاسازی محصولات تراریخته» است. همچنین وی با حکم محمدباقر نوبخت، مسئول تدوین بودجه «پژوهشی» کل کشور در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، است و بودجه مراکز مختلف «پژوهشی» کشور به تصمیمات جریان منتسب به او وابسته است. پیش از این بخش کوچکی از انبوه اسناد ارتباط او با نهادها و افراد صهیونیست بین‌المللی و بنیاد راکفلر منتشر شد. بخش اعظم این اسناد توسط مراجع ذی‌صلاح در دست بررسی است و بخشهایی به‌زودی رسانه‌ای خواهد شد.

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر +اسناد

تصویر حکم قره‌یاضی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور؛ قره‌یاضی هم‌اکنون بر «کل بودجه مراکز پژوهشی کشور»سیطره دارد.

پروژه ترور علمی دانشمندان ایرانی توسط نفوذی‌های راکفلر

تصویر خبر تشکر قره‌یاضی از بنیاد صهیونیستی راکفلر در مورد برنج تراریخته

** پرده آخر: آگاهی وزیر علوم از شرایط دکتر متولی‌زاده اردکانی

چهار ماه قبل دکتر متولی‌زاده اردکانی طی نامه‌ای مبسوط و مفصل، شرایط را برای وزیر علوم توضیح داد. او در این نامه مستندات رسانه‌ای شده در این گزارش را در اختیار وزیر علوم قرار داد. وزیر علوم این نامه را برای پیگیری به «عبدالحسین فریدون»، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت علوم، ارجاع داد. وی نیز پس از مطالعه نامه و برگزاری جلسه‌ای با متولی‌‌زاده اردکانی، با تأکید بر سوابق برجسته علمی نامبرده قول می‌دهد که نه تنها مقدمات ادامه همکاری او در وزارت علوم را فراهم کند، بلکه او را دقیقاً به همان «پژوهشگاه» بازگرداند. امری که تا این ساعت مسکوت گذاشته شده و ترتیب اثر داده نشده است. جریانهای حاکم بر «پژوهشگاه»ها و افرادی که با نفوذ صهیونیستها به «محافلی خاص» تغییر کاربری داده‌اند در آینده نزدیک بررسی خواهد شد.