واشنگتن هشدار داد، افرادی که در جنگ داخلی سودان جنوبی مرتکب اقدامات وحشیانه و جنایات جنگی شده‌اند، محاکمه و مجازات می‌شوند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، آمریکا در شکل گیری سودان جنوبی نقش مهمی داشته که در ژوئیه سال 2011 میلادی با تقسیم سودان شکل گرفت.

اما سودان جنوبی در دسامبر 2013 گرفتار جنگ داخلی شد و توافق صلح امضا شده در سال گذشته میلادی در جریان درگیری‌های شدید ماه جاری میلادی در پایتخت این کشور لغو شد.

وزارت امور خارجه آمریکا گفت: هفته‌های اخیر گزارشات مستندی را از کشتار غیرنظامیان و افزایش تعداد سربازان یونیفرم دار دولت که به زنان و دخترانی که به اردوگاه‌های حفاظت مدنی سازمان ملل برده شده‌اند به صورت انفرادی یا گروهی تجاوز می‌کنند، بدست آورده‌ایم.

سازمان ملل در دو هفته گذشته دست کم 120 مورد خشونت جنسی را در جریان مبارزه میان نیروهای دولتی سودان جنوبی و پیروان ریک مچار، رهبر شورشیان ثبت کرده است.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: افرادی که مسئول جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و دیگر نقض‌های قوانین بشردوستانه بین‌المللی از جمله دستور یا تحریک خشونت‌ و ترغیب یا مشارکت در انجام جنایت‌ها هستند محاکمه خواهند شد.

این بیانیه به تمامی طرفین خاطرنشان کرد، توافق نامه صلح دادگاه ویژه‌ای را به وجود آورده که نقض قوانین بین المللی در جریان دور گذار جزء حوزه قضایی‌اش محسوب می‌شود.

واشنگتن همچنین خواستار توقف فوری عملیات‌های جنگی و تبعیت کامل از آتش بس اعلام شده در 11 ژوئیه و توافق نامه صلح شد.