بیش از 180 هزار روس با امضای طوماری آنلاین خواستار استعفای دیمیتری مدودف از مقام نخست‌وزیری روسیه شدند. این اقدام در پی اظهارات اخیر مدودف درباره حقوق معلمان انجام شد.

به نقل از پایگاه خبری نیشن، امضای این طومار پس از آن آغاز شد که دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه به مدرسان کم‌درآمد دانشگاه توصیه کرد که اگر می‌خواهند درآمد بیشتری داشته باشند وارد تجارت شوند. اظهارات مدودف که به عنوان سخنانی بی‌احساس و بی‌عاطفه مورد انتقاد قرار گرفت، موجی از واکنش‌های تند را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پی داشت.

الکساندر لی، نگارنده این طومار گفت: «کابینه باید در دست فردی صالح، تحصیل ‌کرده و فردی قرار بگیرد که کشور برایش اهمیت داشته باشد. ما الان شاهد اتفاقی عکس آن هستیم. دوما (مجلس سفلی‌ در پارلمان روسیه) موظف است به طومارهایی که 100 هزار امضا دارند، رسیدگی کرده و آنها را به بحث بگذارد.»

مدودف که سه‌شنبه گذشته به یک انجمن آموزش جوانان رفته بود، به پرسش یک استاد دانشگاه از منطقه فقیر داغستان مبنی بر اینکه چرا معلمان باید ماهیانه تنها حدود 15 هزار روبل دریافت کنند در حالی که پلیس به مراتب درآمد بهتری دارد، پاسخ گفت.

نخست‌وزیر روسیه گفت: «نیازی به مقایسه نیست. این مساله چیزی است که شما در زندگی‌تان انتخاب کرده‌اید. تدریس یک علاقه است. اگر می‌خواهید درآمدزایی داشته باشید، می‌توانید این کار را بهتر و سریعتر در تجارت انجام دهید.»

مدودف که بین سال‌های 2008 تا 2012 رئیس‌جمهوری روسیه بود، افزود: «یک معلم مدرن پرانرژی باید قادر باشد تا راه‌هایی برای کسب پول بیشتر بیابد.» مدودف که خودش در دهه 90 میلادی در دانشکده حقوق دانشگاه دولتی سن پترزبورگ تدریس می‌کرد، به خودش به عنوان نمونه‌ای از یک معلم که توانست با موفقیت کسب درآمد کند، اشاره کرد.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که میانگین حقوق پرداختی در روسیه حدود 37 هزار روبل (566 دلار) است. معلمان به صورت میانگین ماهیانه 32 هزار روبل دریافت می‌کنند اما این آمارها به شدت در هر ناحیه متفاوت است. روزنامه کومرسانت نوشت، در داغستان معلمان ماهیانه به صورت میانگین 18 هزار روبل دریافت می‌کنند.

روزنامه موسکوفسکی کومسومولتز هم در سرمقاله انتقادی خود نوشت: «احساسات نخست‌وزیر کاملا قابل درک است. ما به خوبی مقام‌های دولتی‌ای را می‌شناسیم که با موفقیت ترکیت شغل اصلی خود را با تجارت مدیریت کرده‌اند؛ خصوصا تجارت‌های بزرگ.»

روزنامه نوایا گازتا هم در اظهاراتی انتقادی علیه مدودف نوشت: «نمی‌توان در بنیاد سیاست داخلی کشور بدبینی داشت. این معمولا پایان بدی برای کشور و بروکرات‌ها دارد.»