به یک مرکز توسعه و تحقیقات عالی فیزیک هسته‌ای تبدیل می‌شود

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت خارجه اعلام کرد :قرار است از طریق همکاری‌های بین المللی سایت فردو به یک مرکز توسعه و تحقیقات عالی فیزیک هسته ای مبدل شود.

به گزارش ایسنا، حمید بعیدی نژاد در مطلبی در صفحه تلگرامی خود در این ارتباط نوشت: در اعماق صد متری زیر زمین در کویر در تاسیسات فردو که برخی فکر می کنند تعطیل است، یک زیر ساخت هسته ای در همکاری نزدیک میان دانشمندان ایرانی و روسی در حال احداث می باشد که با تکمیل به یکی از مهمترین شاخه های پیشرفته صنعت هسته ای ایران مبدل خواهد گردید.

کاخ کرملین نیز در بیانیه ای که روز جمعه گذشته در آستانه دیدار سه جانبه روسای جمهوری ایران، روسیه و آذربایجان صادر کرده است بر اهمیت همکاری دو کشور ایران و روسیه در خصوص تولیدهای ایزوتوپهای پایدار در سایت هسته ای فردو تاکید کرده است.

ایزوتوپهای پایدار دسته ای از مواد هسته ای هستند که با برخی تغییرات نسبت به مواد هسته ای موجود در طبیعت پدید می آیند و مصارف مهمی در صنایع گوناگون و کاربردهای متعدد در درمان و علم پزشکی دارند. در دنیا فقط چندین کشور هستند که به تولید این ایزوتوپهای پایدار می پردازند. کشور ما نیز هر ساله برای تامین نیازهای صنعتی و درمانی کشور دهها میلیون دلار برای واردات این ایزوتوپهای پایدار هزینه می‌نماید.

با تولید ایروتوپهای پایدار در سایت فردو نه تنها ایران از واردات این مواد مستغنی می شود بلکه خود به کشور صادر کننده این مواد هسته ای در دنیا تبدیل میگردد. تولید ایزوتوپهای پایدار در ایران قرار است از طریق بکارگیری چند صد سانتریفیوژ مدرن انجام گیرد، تولید سانتریفیوژهایی که در کشورمان بومی شده است و دانشمندان هسته ای کشورمان با همکاری دانشمندان روسی برای اولین بار این فن آوری را علاوه بر انجام غنی سازی، با انجام تغییراتی برای تولید ایزوتوپهای پایدار بکار خواهند گرفت.


در کنار تولید این مواد در این تاسیسات، سایت هسته ای فردو بدلیل ویژگی‌های منحصر بفرد فنی خود محل مناسبی برای تحقیقات و آزمایشات بسیار پیشرفته فیزیک هسته ای میباشد. بر همین اساس قرار است از طریق همکاریهای بین المللی سایت فردو به یک مرکز توسعه و تحقیقات عالی فیزیک هسته ای مبدل شود. مذاکرات مقدماتی این امر با کشورهای پیشرفته صنعتی هسته ای جهان از جمله کشورهای اروپایی در جریان میباشد که امید است در آینده ای نزدیک وارد مرحله اجرایی شود.