رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه هنوز باور نمی‌کند که خطر کودتای 15 ژوئیه به پایان رسیده باشد، به انجام اقدامات بیشتر برای مبارزه با سازمان فتح الله گولن که از سوی دولت آنکارا به عنوان متهم اصلی کودتای اخیر معرفی شده وعده داد.

به نقل از روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان در دیدار با نمایندگان رسانه‌ها وروزنامه‌نگاران گفت: مغز متفکر بی‌رحمانه بازی می‌کند. من باور نمی‌کنم که کودتای 15 ژوئیه به پایان رسیده باشد و به همین دلیل دولت همچنان در حالت هشدار قرار دارد.

اردوغان با اشاره به اتفاقات کودتای 15 ژوئیه و استفاده از پایگاه آلیکنجی توسعه کودتاچیان اعلام کرد: کودتا زمانی سقوط کرد که پایگاه آلیکنجی در ساعات اولیه 16 ژوئیه بمباران شد.

وی در ادامه اظهاراتش با اشاره به حضور مردم در خیابان‌ها پس از وقوع کودتای 15 ژوئیه گفت: همه کسی به خیابان‌ها هجوم آورد. ما ملت بسیار ویژه‌ای داریم. امکان ندارد در مقابل مردمی که به دموکراسی معتقد هستند، بتوان با تانک و خمپاره مقابله کرد.

اردوغان درباره علت دعوت نکردن از حزب دموکراتیک خلق در نشست با احزاب ترکیه گفت: نمی‌توانم کسانی را که از یک گروه تروریستی (پ.ک.ک) حمایت می‌کنند به این نشست دعوت کنم. اگر چنین کاری می‌کردم در برابر سربازان و شهیدان کشور حرفی نداشتم و نمی‌توانستم به آنها پاسخ‌گو باشم.

همچنین او درباره علت مورد هدف قرار نگرفتن هواپیمای حامل وی در شب کودتا توسط جنگده های اف-16 گفت: در این جنگنده‌ها مهمات لازم گذاشته نشده بود، اگر بمب داشتند، حتما بمباران می‌کردند.