رئیس‌جمهوری ترکیه با حضور در راهپیمایی عظیمی در استانبول گفته است که اگر پارلمان و مردم از مجازات اعدام حمایت کنند، او هم آن را تایید خواهد کرد.

160807194545_president_recep_tayyip_erdogan_640x360_ap_nocredit.jpg

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه برای صدها هزار تن که پرچم هایی در حمایت از دولت پس از کودتای نافرجام ماه گذشته تکان می دادند، صحبت می‌کرد.

اردوغان همچنین گفت که دستگاه‌های دولتی باید از کلیه هواداران فتح‌الله گولن پاک‌سازی شوند.

چهره های مذهبی و رهبران دو حزب از سه حزب مخالف ترکیه در این تجمع حضور داشتند اما از حزب کردی دعوت نشده بود.

اردوغان در این تجمع گفت:‌ این پارلمان ترکیه است که در مورد مجازات اعدام تصمیم خواهد گرفت. من پیشاپیش اعلام می‌کنم که بر تصمیم پارلمان مهر تایید خواهم زد.

او افزود:‌ آنها می‌گویند اتحادیه اروپا مجازات اعدام ندارد. خوب آمریکا دارد، ژاپن دارد، بیشتر جهان دارد. پس آنها اجازه دارند حکم اعدام بدهند. ما هم تا سال ۱۹۸۴ داشتیم. حاکمیت ازان مردم است و بنابراین اگر مردم چنین تصمیمی بگیرند، مطمئن هستم احزاب سیاسی پایبند خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: ۱۵ ژوئیه به دوستان ما نشان داد که این کشور نه فقط در برابر حملات سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک قوی است، بلکه در برابر خرابکاری نظامی هم پایدار است؛ نشان داد که سقوط نخواهد کرد و از خط خارج نخواهد شد.

رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار کرد: البته که باید همه اعضای این سازمان را پیدا و آنها را در چارچوب قانون ریشه‌کن کنیم اما اگر فقط به این قانع شویم، به عنوان یک کشور و یک ملت باعث ضعف دیوار دفاعی خود در برابر ویروس‌های مشابه خواهیم شد.

بن‌علی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه پیش از اردوغان گفت که گولن به ترکیه منتقل خواهد شد و به خاطر تلاش برای کودتا به سزای اعمالش خواهد رسید.

بر اساس گزارش بی.بی.سی، بنابه تخمین‌ها صدها هزار تن در تظاهرات اخیر استانبول شرکت کردند.