هر ماه هزاران کودک از آمریکای مرکزی که قصد ورود به ایالت متحده را دارند با خطر آدم‌ربایی، قاچاق، تجاوز یا به قتل رسیدن مواجه هستند.

این کودکان برای فرار از خشونت و فقر در کشورهای آمریکای مرکزی خود را به ایالات متحده می‌رسانند تا در این کشور پناهنده شوند اما خطرات متعددی جان و سلامت آنان را تهدید می‌کند.

این کودکان آسیب پذیر که بسیاری از آنان به تنهایی سفر می‌کنند از کشورهای السالوادور، گواتمالا و هندوراس به سمت مکزیک و سپس ایالات متحده حرکت می‌کنند و در تمامی این دوران به مراقبت نیاز دارند.

"جاستین فورسیت" معاون مدیر اجرایی یونیسف گفت: تصور اینکه این کودکان کم سن و سال در جستجوی زندگی امن و سالم، جان و سلامت خود را به خطر می‌اندازند و راهی این سفر می‌شوند دلخراش است. وجود کودکان مهاجر و پناهنده نشان دهنده ضرورت و اهمیت مقابله با خشونت و شرایط نامطلوب اقتصادی - اجتماعی در کشورهای مبدا است.

در شش ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی ۳۳ هزار و ۶۱۳ کودک بدون همراه و ۲۹ هزار و ۶۸۲ نفر به صورت خانوادگی که اغلب مادر و کودک هستند در مرز ایالات متحده با آمریکا دستگیر شده‌اند.

بنابر این گزارش، یونیسف اعلام کرده است: دستگیری کودکان مهاجر و پناهنده باید متوقف شود و هر گونه دستگیری باید آخرین گزینه و برای کوتاه‌ترین زمان ممکن باشد. همچنین تمام کودکان باید به خدمات مراقبتی و دیگر سرویس‌ها و خدمات دسترسی داشته باشند.

انتهای پیام