سخنگوی رسمی رئیس‌جمهوری مصر اخبار منتشر شده درباره احتمال ساخت پایگاه‌های بیگانه در سواحل این کشور را تکذیب کرد.

سیسی

روزنامه الاهرام مصر با اشاره به موضع‌گیری پیشین آمریکا در مورد تلاش برای ساخت پایگاه نظامی در سواحل مصر، به نقل از یک منبع نظامی نوشت: ابرقدرت‌ها پیش از این نیز قصد ایجاد پایگاه نظامی در خاک مصر را داشتند اما این موضوع به عنوان یک اصل از سوی رهبری سیاسی مورد مخالفت است.

پیش از این، روزنامه ایزوستیا، چاپ روسیه از تلاش کرملین برای راه اندازی پایگاه‌های نظامی دایمی در مصر، کوبا و ویتنام خبر داده بود.

به گزارش ایسنا، این روزنامه با استناد به منابع مطلع خود نوشت: مذاکرات پیچیده‌ای در وزارت دفاع روسیه برای حضور نظامی، اجاره پایگاه و انتقال تجهیزات و فن آوری‌های نظامی در کشورهای هدف در جریان است.

پیش‌تر نیکولای پانکوف، معاون وزیر دفاع روسیه گفته بود که کشورش درصدد از سرگیری حضور نظامی خود در ویتنام و کوبا است و بررسی بازگشایی دو پایگاه نظامی در ویتنام و کوبا را که بیش از یک دهه قبل تعطیل شدند، در دستور کار دارد.

به دنبال افزایش تنش‌ها میان روسیه و آمریکا، مقامات روسیه درصدد هستند تا حضور نظامی خود را در جهان گسترش دهند.

سخنگوی رسمی رئیس‌جمهوری مصر در این باره گفت، در این مرحله، روسیه نیازمند یک پایگاه نظامی در منطقه شمال آفریقاست تا در صورت بروز تهدید جدی برای ثبات منطقه، بتواند از آن برای حل مشکلات بهره ببرد.

وی تأکید کرد، اخبار منتشر شده درباره احتمال ساخت پایگاه‌های بیگانه در سواحل مصر صحت ندارد.