اسکای نیوز گزارش داد که خطوط شمالی تروریست‌ها در موصل آسیب جدی دیده و پیشروی نیروهای عراقی خوب گزارش می شود

عملیات آزادسازی موصل از دست داعش بامداد امروز با فرمان نخست وزیر عراق آغاز شد. دولت عراق چند ماه برای این عملیات برنامه ریزی کرده است. موصل از ژوئن ۲۰۱۴ تحت کنترل داعش بوده است.
به گزارش مثلث آنلاین، سازمان ملل متحد می گوید که تاثیر این عملیات بر غیرنظامیان "بسیار گسترده" خواهد بود و شاید تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در داخل و اطراف شهر دستخوش این نبرد شوند.
موصل آخرین پایگاه عمده داعش در عراق است. مقام های عراقی می گویند که راندن داعش از موصل عملا به معنی شکست این گروه در عراق خواهد بود.
خبرگزاری آسیوشیتدپرس گزارش داد که پس از اعلام خبر شروع عملیات در ناحیه اطراف شهر صدای آتش پراکنده توپخانه به گوش می رسید.
عبادی در نطقی که اوایل صبح دوشنبه از تلویزیون پخش می شد گفت: "ساعت پیروزی فرارسیده. عملیات آزادسازی موصل شروع شده."
"امروز من آغاز یک عملیات حماسی برای آزاد کردن شما از چنگ داعش را اعلام می کنم."
"به خواست خدا در موصل دیدار خواهیم کرد تا آزادی و رستگاری شما از داعش را جشن بگیریم و دوباره بتوانیم در کنار هم زندگی کنیم. همه مذاهب متحد می شویم و در کنار هم داعش را شکست می دهیم تا شهر عزیزمان موصل را دوباره بسازیم."
او که در کنار مقام های ارشد عراقی نطق می کرد قول داد که فقط نیروهای دولتی وارد موصل خواهند شد. موصل یک شهر عمدتا سنی نشین است.
تحلیلگران می گویند که این تلاشی برای رفع نگرانی ها در مورد خطر بدل شدن عملیات به یک مناقشه فرقه ای است.
عملیات "موصل" به رهبرى ارتش عراق و با مشارکت پیشمرگه های کرد، نیروهاى داوطلب شیعه و سنى و مسیحى و حمایت هوایى نیروهاى ائتلاف به رهبری آمریکا انجام شود.
در همین شهر بود که ابوبکر البغدادی رهبر داعش اعلام خلافت کرده بود. موصل مرکز استان شمالی نینواست.
هزاران سرباز مورد حمایت دولت از یک پایگاه هوایی در شهر استراتژیک قیاره در حدود ۶۰ کیلومتری جنوب موصل که ماه اوت پس گرفته شد برای آمادگی پیش از این عملیات استفاده کرده اند.
ژنرال حیدر فاضل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که بیش از ۲۵ هزار سرباز در این عملیات شرکت می کنند.

برت مکگورک فرستاده آمریکا در ائتلاف ضدداعش گفت: "افتخار می کنیم که در این عملیات تاریخی در کنار شما هستیم." ناظران می گویند که گرفتن شهر ممکن است چند ماه وقت ببرد.
اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا گفت: "این لحظه ای تعیین کننده در عملیات برای تحمیل شکستی ماندگار به داعش است. آمریکا و باقی ائتلاف بین المللی آماده حمایت از نیروهای امنیتی عراق، جنگجویان پیشمرگه و مردم عراق در نبرد دشوار پیش رو هستند."
او ابراز اطمینان کرد نیروهای عراقی موفق به آزادسازی موصل از چنگ "نفرت و بی رحمی" داعش خواهند شد.
گزیده ای از تحولات دیگر درباره عملیات موصل را به انتخاب مثلث آنلاین در ادامه می بینید:
نیروهای حشد شعبی عراق اعلام کردند که به برنامه‌های نظامی درباره عملیات موصل پایبند خواهند بود و حقوق بشر را در این عملیات نقض نخواهند کرد.

یک منبع امنیتی در استان نینوا اعلام کرد، داعش اینترنت موصل را قطع کرد.

عملیات زمینی هم اکنون از چهار محور در اطراف موصل در جریان است. دو محور شمالی یعنی محورهای تلعفر و دشت نینوا توسط نیروهای پیشمرگ انجام می‌شود. محور جنوبی از سمت پایگاه قیاره توسط ارتش و پلیس فدرال عراق در دست اجراست و محور چهارم که محور غربی است توسط پیشمرگ‌ها و ارتش عراق اداره می شود و هدف از آن جلوگیری از فرار عناصر داعش به داخل سوریه اعلام شده است.

اسکای نیوز عربی گزارش داد: با گذشت چند ساعت از آغاز عملیات گسترده زمینی در عراق برای بازپس گیری شهر موصل و مناطق اطراف آن، خطوط دفاعی اولیه تروریست‌ها در اطراف موصل به ویژه در مناطق شمالی در هم شکسته و نیروهای عراقی توانسته‌اند به پیشروی‌های چشمگیر دست یابند.

فرمانده کل نیروهای مسلح کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای از مشارکت 4 هزار نیروی پیشمرگه در عملیات آزادسازی موصل خبر داد.

شبکه الجزیره اعلام کرد پیشمرگه‌ها طی 4 ساعت از آغاز عملیات توانسته‌اند 7 روستا را آزاد کنند.