در حالی که کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری هشتم نوامبر در ایالات‌متحده آمریکا زمان باقی مانده است، هیلاری کلینتون در مجموع آرای الکترال، وضعیتی بهتر اما شکننده نسبت به رقیب جمهوریخواه خود دارد. مروری بر آخرین جدول آرای الکترال آمریکا (که برآوردی از آخرین نظرسنجی‌هاست)، نشان‌دهنده همین مساله است:

الف) ایالاتی که کلینتون در آنها پیروز خواهد بود
هیلاری کلینتون در ایالات‌نیویورک، واشنگتن، کالیفرنیا، ایلنویز، دلاویر، ورمونت، نیوجرسی، ماساچوست، مریلند و ‌هاوایی دارای برتری قابل‌توجهی نسبت به ‌ترامپ دارد و احتمال پیروزی کلینتون در آنها بسیار بالاست. مجموع آرای الکترال این ایالات، 172 رای است.

ب) ایالاتی که کلینتون در آنها دارای برتری نسبی است
هیلاری کلینتون در ایالات پنسیلوانیا، میشیگان، مین، ‌ویسکانسین، اورگان، نیومکزیکو و رودایسلند نسبت به‌ترامپ دارای برتری نسبی است.احتمال پیروزی کلینتون در این ایالات نسبتا بالاست اما این به معنای قطعیت پیروزی نامزد حزب دموکرات در ایالات نامبرده نیست. مجموع آرای الکترال این ایالات 74 رای است.

ج) ایالاتی که ‌ترامپ در آنها پیروز خواهد بود
دونالد‌ ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه در ایالات تنسی، ایندیانا، میسوری، آلاباما، ‌لوییزیانا، کنتاکی، اوکلاهاما، آرکانزاس، کانزاس، می‌سی‌سی‌‌پی، آیداهو، وایومینگ، نبراسکا، داکوتای مشالی، داکوتای جنوبی و ویرجینیای غربی برتری قابل‌توجهی نسبت به هیلاری کلینتون دارد. مجموع آرای الکترال این ایالت‌ها، 103 رای است.

د) ایالاتی که ‌ترامپ در آنها دارای برتری نسبی است
دونالد‌ ترامپ در ایالات تگزاس، مونتانا، کارولینای جنوبی، یوتا و آلاسکا نسبت به هیلاری کلینتون دارای برتری نسبی است. احتمال پیروزی‌ ترامپ در این ایالات نسبتا بالاست. مجموع آرای الکترال این ایالت‌ها، 61 رای است.

ه) ایالاتی که رقابت در آنها نزدیک است
به نظر می‌رسد آنچه نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر را تعیین خواهد کرد، آرای الکترال ایالاتی است که رقابت در آنها همچنان نزدیک است. هنوز مشخص نیست که در این ایالات چه کسی پیروز خواهد شد. این ایالات عبارتند از: فلوریدا، اوهایو، جورجیا، کارولینای شمالی، ویرجینیا، آریزونا، کلورادو، نوادا، نیوهمشایر و لوا. مجموع آرای الکترال این ایالت‌ها 128 رای است.

وضعیت ‌ترامپ در ایالات تعیین‌کننده بهتر است
آخرین نظرسنجی‌های ایالتی صورت گرفته در ایالات‌متحده آمریکا نشان می‌دهد که دونالد‌ ترامپ در ایالات تعیین‌کننده (ایالاتی که همچنان در آنها رقابت جریان دارد) دارای وضعیت بهتری است.
بر این اساس ‌ترامپ در ایالات فلوریدا، اوهایو، جورجیا، آریزونا، نوادا و لوا که در مجموع 86 رای الکترال را شامل می‌شود از رقیب خود پیش است. این در حالی است که در ایالات کارولینای شمالی، ویرجینیا، کلرادو و نیوهمشایر برتری نسبی با هیلاری کلینتون است. مجموع آرای الکترال این ایالات، ‌42 رای است.

کلینتون در مجموع آرای الکترال بیشتری دارد
اگر تمامی ‌نظرسنجی‌های ایالتی صورت گرفته در آمریکا در انتخابات هشتم نوامبر تحقق پیدا کند، هیلاری کلینتون موفق خواهد شد در مجموع 288 رای الکترال را به دست آورد. این در حالی است که‌ ترامپ موفق به کسب 250 رای الکترال خواهد شد. این اختلاف رای(38 رای الکترال) نشان‌دهنده فشردگی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در هشتم نوامبر است. بر این اساس اگر در برخی ایالات تعیین‌کننده (یا ایالاتی که در آنها کلینتون دارای برتری نسبی است) شرایط تغییر کند یا آرا جا به جا شود، در آن صورت ‌ترامپ خواهد توانست اختلاف آرای الکترال خود با کلینتون را جبران نماید.