رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا می‌گوید در همان آغاز دوران ریاست‌جمهوری‌اش، حضور ایالات متحده در پیمان چندملیتی «ترانس-پاسفیک» را منتفی می‌کند.

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا می‌گوید در همان آغاز دوران ریاست‌جمهوری‌اش، حضور ایالات متحده در پیمان چندملیتی «ترانس-پاسفیک» را منتفی می‌کند. قرار بود این «بزرگ‌ترین» پیمان تجارت آزاد جهان، بین ۱۲ کشور اجرا شود. ژاپن می‌گوید این پیمان بدون آمریکا بی‌معنی خواهد بود.

ترامپ گفت «در مورد مسائل تجاری، من [به هم‌پیمانان] اطلاع خواهم داد که قصد داریم از پیمان ترانس-پاسفیک، که یک فاجعه بالقوه برای ما است، خارج می شویم».

به گفته رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا این اقدام بخشی از «فهرستی از اقدامات» است که در همان روز نخست ریاست‌جمهوری با هدف «بازگردان قانون و مشاغل» به آمریکا انجام می‌شود.

ترامپ در عین حال در ویدئویی که در این مورد منتشر کرده، گفته است به جای پیمانی چند ملیتی، واشینگتن اقدام به امضای توافق‌نامه‌های دو طرفه و «عادلانه» با کشورهای دیگر، برای «بازگرداندن مشاغل و صنایع به خاک آمریکا» خواهد کرد.

با این حساب اندک خوش‌بینی‌های موجود میان سران شورای همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک که در پرو جمع شده بودند -در مورد ادامه حضور آمریکا در این پیمان یا انجام تغییراتی احتمالی در آن- احتمالا دیگر بی‌معنی‌ست.

یک روز پیش از این، رهبران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک، با صدور بیانیه‌ای گفتند بازارهای خود را باز نگه داشته و با «حمایت‌گرایی» مقابله خواهند کرد. بیانیه‌ای که گفته می‌شود واکنشی به سیاست‌های احتمالی ترامپ در حوزه اقتصاد است.