در طول سالیان گذشته از احزاب مختلف اعم از چپ و راست در این کشورها در قدرت بودند که اکثر آنها از جناح میانه احزاب خود بودند و نتوانستند موفق عمل کنند که فرانسوا اولاند نیز یکی از آنهاست

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور کنونی فرانسه اعلام کرده است که در انتخابات آتی این کشور شرکت نخواهد کرد. دلیل کناره‌گیری او از انتخابات را چه می‌دانید؟
‌وی با محاسباتی که ‌نزد خودش‌ انجام داده‌اند، این نکته را در نظر داشته است که شانس موفقیت او شاید در انتخابات مقدماتی حزب سوسیالیست چندان قوی و محکم نیست، به همین دلیل تصمیم گرفته ‌کنار بکشد تا یک کاندیدای موجه‌تری از جانب حزب سوسیالیست بتواند در انتخابات ریاست‌جمهوری حضور پیدا کند. بلکه بتواند آرا‌ی بیشتری را جذب و به دور دوم راه پیدا کند. باتوجه به اینکه اولاند نتوانست کارنامه موفقی در عرصه داخلی و خارجی از خود برجای بگذارد بنابراین از حضور در انتخابات آینده کناره‌گیری کرد. یکی از شعارهای انتخاباتی اولاند ایجاد اشتغال و رفع بیکاری بود، برهمین اساس از همان روزهای آغاز به کارش تاکید کرد که اگر در این دوره ریاست‌جمهوری‌اش نتواند از مشکل بیکاری بکاهد، احتمالا از اینکه بخواهد در دور دوم شرکت کند، انصراف خواهد داد. بنابراین به نظر می‌رسد اولاند با در نظر گرفتن همین ملاحظات اقدام به انصراف از شرکت در انتخابات کرده است که حداقل حزب سوسیالیست بتواند جایگاه بهتری را در کسب آرا‌ پیدا کند.
اولاند در بخشی از صحبت‌هایی که در کاخ الیزه و با مردم داشت تاکید کرد که به واسطه پرهیز از خطراتی که در ارتباط با نامزدی ایشان وجود دارد و مسائلی که این موضوع می‌تواند به‌دنبال ‌داشته باشد ‌و برای جلوگیری از چند‌دستگی‌ ترجیح می‌دهد که در رقابت‌های انتخاباتی شرکت نکند. آیا منظور از چند‌دستگی می‌تواند ‌این باشد که حزب سوسیالیست هم موافق حضور او در مسیر انتخابات به‌عنوان نامزد این حزب نبوده است؟
بعد از اینکه فرانسوا اولاند تصمیم گرفت ‌لایحه‌ «قانون اصلاح کار» را اجرایی کند و براین اساس تغییراتی را در قوانین کار در این کشور به وجود بیاورد، جناح چپ حزب کاملا‌ از ایشان برید و آن دسته از نمایندگانی که در کابینه از جناح چپ حضور داشتند، کنار گذاشته شدند. در نتیجه انشقاقی در درون حزب سوسیالیست به‌وجود آمد. الان هم که قرار است انتخابات مقدماتی در حزب سوسیالیست صورت بگیرد، شاهد هستیم که از جناح‌های مختلف این حزب، نمایندگان در این انتخابات شرکت می‌کنند که شامل جناح راست، میانه‌ و چپ حزب هستند و براساس آرا‌یی که کسب می‌کنند، قصد دارند یک نماینده به‌عنوان نماینده حزب وارد عرصه انتخابات شود. ایشان در صحبت‌هایشان به این موضوع اشاره داشت و براین اساس تاکید کرده که به منظور جلوگیری از چند‌دستگی در حزب از شرکت در انتخابات جلوگیری کرده است.
بنابر نظر‌سنجی‌های صورت گرفته در فرانسه میزان محبوبیت‌ اولاند روز به روز کاهش یافته است و برهمین اساس نیز مردم نارضایتی بسیاری نسبت به شرایط کنونی کشور دارند. این نارضایتی‌ها قطعا به تنهایی به تغییر در قانون کار ارتباط ندارد و موضوعات دیگری نیز دخیل هستند. تا چه اندازه بحث حوادث تروریستی در فرانسه و اتخاذ سیاست این کشور در سوریه در کاهش محبوبیت اولاند موثر بوده است؟
موضوعی که به تازگی در اروپا مطرح شده، عدم‌اعتماد به نخبگان سیاسی حاکم است. این عدم‌اعتماد نسبت به کسانی است که در طول سالیان گذشته از احزاب مختلف اعم از چپ و راست در این کشورها در قدرت بودند که اکثر آنها از جناح میانه احزاب خود بودند. در کشورهای اروپایی هم خیلی نمی‌شد بین سیاست‌های آنها تمایز قائل شد. این عدم‌اعتمادی که از جانب مردم، بین نخبگان به وجود آمده‌، به‌دلیل بحران‌های اقتصادی و اجتماعی بود و اینکه این احزاب نتوانستند انتظارات مردم را برآورده کنند. براین اساس هم از قدرت خرید مردم کاسته شد و وضعیت معیشتی ‌آنها بدتر شد و آن شاکله رفاه که بعد از جنگ جهانی دوم در کشورهای اروپایی به‌وجود آمد به دلیل این بحران‌های اقتصادی، کمبود بودجه و عدم‌تکاپوی درآمدها برای تامین هزینه‌های دولت رفاه، موجب سر‌خوردگی اجتماعی شد.
مشکلات موجود در فرانسه از جمله مسائل اقتصادی نیز باعث شد‌ بیکاری گسترده‌ای در این کشور و در حدود 10درصد به‌وجود بیاید که در مورد قشر جوان نیز این عدد به 25درصد رسید. در کنار چالش اشتغال، بحث رکود اقتصادی یکی از موضوعاتی بود که موجب شد نارضایتی‌ها نسبت به سیاست‌های دولت افزایش پیدا کند.
در این بین، عدم رقابت بین موسسات و بنگاه‌های اقتصادی فرانسه در فضای‌جهانی شده اقتصاد در کنار موارد دیگری چون مساله امنیت و مهاجران موجب شد که محبوبیت آقای اولاند کاهش یابد.
در این میان اما یکی دیگر از موضوعات بحث حملات تروریستی در این کشور بود. اولین موج جریان تروریستی در فرانسه اول ژانویه 2015 بود، این حمله موجب شد که مردم مقداری وحدت پیدا کنند و پشت سر رئیس‌جمهور جمع شوند. در آن مقطع محبوبیت آقای اولاند افزایش پیدا کرد. ولی ‌دومین حمله تروریستی که در نوامبر اتفاق افتاد، ‌نشان داد که تدابیر دولت برای جلوگیری از اعمال تروریستی ناکافی بوده است و در اصل به محبوبیت آقای اولاند ضربه زد و این موجب شد که اقشاری از مردم که مساله امنیت برای آنها خیلی مهم است، اعتماد خود را نسبت به ‌اولاند از دست بدهند.
نامزد حزب جمهوریخواه ‌فرانسوا‌فیون است. ایشان از بخش راست میانه حزب انتخاب شده است. با حضور‌ فیون، سوسیالیست‌ها به هرحال دیدگاه‌های خاص خودشان را دارند. فکر می‌کنید که انتخاب سوسیالیست‌ها چگونه خواهد بود‌ و چه روشی را دنبال خواهند کرد؟
با توجه به اینکه مردم از عملکرد دولت حاکم که از حزب سوسیالیست هستند، ناراضی هستند، به نوعی خواهان تغییر در سیاست‌های کشورشان هستند. این شاید عاملی باشد که حزب جمهوریخواهان ‌فیون را به‌عنوان کاندیدای خود معرفی کرده است که از اقبال بیشتری برخوردار شود. طبق نظرسنجی که صورت گرفته، آقای فیون به همراه خانم مارین لوپن از حزب جبهه ملی وارد دور دوم این انتخابات می‌شوند تا بتوانند در رقابت با یکدیگر پیروز انتخابات شوند.
خیلی‌ها معتقدند که عملکرد ‌اولاند موجب شده که گروه‌های راست افراطی از جمله خانم مارین لوپن بتوانند قدرت بگیرند و شانس پیروزی او در انتخابات آتی زیاد باشد. شما با این نظر موافق هستید؟
با توجه به اینکه مسائل اقتصاد، امنیت‌ و مهاجرت با یکدیگر ارتباط تنگاتنگ دارند‌ مجموع این موضوعات موجب شده که خانم مارین لوپن نامزد حزب جبهه ملی روی آنها انگشت بگذارد و تلاش کند که در زمینه‌های ضعف دولت بهره‌برداری کند و محبوبیت خودش را افزایش دهد. یکی از مشخصه‌های این گونه احزاب ساکن به این صورت است که برای این گونه مصائب راه‌حل‌های ساده‌ای دارند، توانسته‌اند با تبلیغاتی که انجام می‌دهند، با این دید که اینها نماد تغییر در جامعه هستند و همچنین با بهره‌برداری از عدم‌اعتماد عمومی برای نخبگان حاکم، ‌آرا‌ی بسیاری از افراد را جذب کنند، به‌خصوص در فرانسه، از آرا‌ی فرو دست‌تر که از این بحران‌های اخیر، آسیب بیشتری‌ دیده‌اند و امیدوار هستند‌ تغییری ‌به‌وجود ‌بیاید، بیشتر منتفع شوند. ضمن اینکه خانم لوپن تاکید زیادی برای حفظ دولت رفاه و مزایای اقتصادی و اجتماعی طبقات پایین‌تر جامعه دارد.