برخی تاکید دارند که ایران در جنگ حلب نقش نظامی داشته ‌و نسبت به این موضوع انتقاداتی را مطرح می‌کنند. به نظر شما چرا ‌آنقدر تبلیغات منفی علیه ایران صورت می‌گیرد؟
موضوع اول آن است که ایران در سوریه همواره تاکید داشته که نقش مستشاری دارد و حضور نظامی مستقیم ندارد. بنابراین کسانی که چنین موضوعاتی را مطرح می‌کنند، قصد دارند فضا را به نوعی ‌ضد سیاست‌های ایران کنند. جمهوری اسلامی ایران براساس قانون اساسی که دارد به رای ملت‌ها در سرنوشت کشورشان تاکید بسیاری دارد.
در بحث سوریه نیز بارها کشورمان تاکید کرده که به رای ملت سوریه در سرنوشت کشورشان توجه دارد و برهمین اساس نیز تنها مشاوره‌هایی را به دولت سوریه داشته است.
از سوی دیگر، یکی از موضوعات مهم برای کشور ما در حمایت از دولت سوریه این بود که‌ اوایل انقلاب که بسیاری از کشورهای عربی‌ ضد ایران بودند و به همین دلیل نیز عراق به ایران حمله کرد، تنها دولت سوریه بود که از کشور ما حمایت کرد. موضوع دیگری که موجب می‌شود کشورمان از این کشور حمایت کند، مبارزه با تروریسم شکل گرفته در منطقه است. مهمترین موضوع برای کشور ما بحث امنیت است و به همین دلیل تلاش کردیم طی سال‌های اخیر که‌ تروریسم به واسطه فعالیت کشورهای عربی و ترکیه و غربی افزایش پیدا کرده، به منظور حفظ امنیت به مبارزه در بیرون بپردازیم تا اینکه تروریست‌ها وارد کشور ما شوند.
این موضوع در حالی است که استکبار جهانی طی مراحل مختلف برای نابودی سوریه تلاش کرده است. در مرحله اول که همه تروریست‌ها به دمشق حمله کردند و همزمان هم در شورای امنیت ملی دمشق‌ آدم‌هایی را ‌داشتند ‌و تا مرز انفجار مورد تهدید قرار دادند‌ و به این هدف هم نزدیک شده بودند. اما آنها در این زمان موفق به انجام ایده‌های خود نشدند. این اتفاقات پیرو موضع‌گیری بود که رئیس‌جمهور آمریکا، فرانسه، نخست‌وزیر انگلیس و شاه عربستان و امیر قطر مبنی بر نابودی سوریه گرفته بودند. پس از این جریان اردوغان به همراه داوود‌اوغلو به تهران آمدند که ما را قانع کنند سوریه باید ساقط شود و شما هم نباید تلاش کنید که ما در پاسخ گفتیم که سرنوشت سوریه را مردم آن باید انتخاب کنند و به ما و شما مربوط نمی‌شود.
بسیاری حلب را یکی از شهرهای مهم سوریه می‌دانند و برهمین اساس آزادی این شهر را موجب اثرگذاری بر روند جنگ در سوریه به نفع دولت بشار اسد عنوان می‌کنند. آیا حلب چنین اهمیتی دارد؟
مرحله دومی ‌که کشورهایی چون عربستان، ترکیه و کشورهای غربی مدنظر قرار دادند، تجزیه سوریه بود و چون حلب تنها جایی بود که ظرفیت پایتخت شدن را داشت روی آن تمرکز کردند. آنها ناچار بودند برای اینکه به یک تجزیه مطلوب از سوریه برسند یک شهر سابقه‌دار و دارای توان اقتصادی مناسب را برگزینند که حلب از این شرایط برخوردار بود.
تنها جایی که غیر از دمشق ظرفیت پایتخت شدن در سوریه را داشت حلب است. حلب، شهر مهمی‌ است و از لحاظ سیاسی، فرهنگی، تاریخی و اقتصادی ظرفیت پایتختی دارد و قطعا آزادی آن اثر بسیاری بر روحیه ارتش و دولت دارد. از سوی دیگر حلب تمام آمال و آرزوهای دولت ترکیه بود. حالا این آرزوها از بین رفته و سوریه دیگر تجزیه نمی‌شود.
نقش آمریکا و عربستان برای حمایت ا‌ز تروریست‌ها هنگام آزادسازی حلب بسیار جالب توجه بود. با وجود شعارهای بسیاری که این کشورها در خصوص پایان جنگ در سوریه سر می‌دهند اما در حلب هیچ تحرکی از آنها سر نزد. آزادسازی حلب خبر تحول‌سازی است که خیلی از رویدادهای دیگر را در منطقه غرب آسیا رقم خواهد زد. برای این آزادسازی تاکنون هزینه‌های بسیاری پرداخت شده است. پیش‌تر به‌طور مکرر از آمریکایی‌ها و سایر کشورهای پشتیبان تروریست‌ها خواسته شده بود که معبری امن برای خروج غیر‌نظامیان فراهم شود. اما آنها دست از جنایت و توطئه‌های خود برنداشتند. با وجود آنکه از ایالات متحده خواسته شده بود که جبهه‌النصره در فهرست گروه‌های تروریستی قرار بگیرد، اما این خواسته تحقق پیدا نکرد، چرا که بیشتر نیروهای تروریستی موجود در شهر حلب از جبهه النصره هستند.
حتی به استفان دی میستورا، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه پیشنهادهایی در این خصوص شد، اما مرتب در رابطه با این موضوع کارشکنی‌های مختلفی صورت دادند، زیرا می‌دانستند با آزاد‌سازی حلب و موفقیت ارتش و نظام سوریه، طرح تجزیه این کشور به شکست منجر می‌شود که همین طور هم شد و به‌دنبال آزادی راهبردی که در حلب اتفاق افتاده این طرح عقیم شده است.
در روزهای اخیر هم مجددا کنگره آمریکا طرحی را در دستور قرار داد که مرده متولد شده است و آن تجهیز تروریست‌‌ها به سلاح‌های پیشرفته زمین به زمین و زمین به هواست که در اختیار باقیمانده‌های تروریست‌ها در حلب داده شد و این موضوع فقط آمار تلفات را بالا برده و می‌برد.
آیا با پیروزی در حلب وضعیت به نفع ایران و متحدانش در منطقه است؟
اولین موضوع مهم با پیروزی حلب، شکست طرح تجزیه سوریه است. در صورتی که سوریه به سمت تجزیه شدن پیش می‌رفت قطعا وضعیت در منطقه وخیم می‌شد. از سوی دیگر، پیروزی‌های اخیر ارتش سوریه در حلب، ضربات شدید و موثری بر تروریست‌های تکفیری وارد و داعشی‌ها را مجبور کرده یکی پس از دیگری از مناطق تحت سیطره خود عقب‌نشینی کنند. در حال حاضر از شهر و مناطق وسیع پیرامونی آن‌که زمانی به‌طور کامل در اشغال داعشی‌ها بود، به گفته مقامات نظامی سوری بیش از 90‌درصد آن آزاد ‌شده است.
هر کشوری که وارد این جنگ شد، هدفی داشت‌؛ ترکیه سودای احیای امپراتوری عثمانی را داشت، رژیم‌صهیونیستی به‌دنبال از بین بردن محور مقاومت در منطقه بود، شاه‌نشین‌های عربی به‌دنبال دستیابی جایگاهی در منطقه بودند، آمریکا می‌خواست همچنان ‌ابر‌قدرت بماند و به تبع آنها انگلیس، فرانسه و آلمان هم به‌دنبال منافع خود بودند. خوشبختانه امروز تمامی ‌این اهداف به شکست انجامید و مساله حلب موجب ختم این مسائل شد. با پایان اشغال حلب، قدرت محور مقاومت در منطقه بیش از گذشته خواهد بود و کار تروریست‌های تکفیری را پایان خواهد داد. واشنگتن طرح خود در‌خصوص حلب را که ارائه کرده، پس گرفته است. این مطلب نشان می‌دهد که از نظر آنها نیز مساله حلب پایان یافته و ارائه طرح‌های این چنینی کمکی به آنها و تروریست‌های تحت حمایتشان نخواهد کرد. در هر صورت ایران در مرحله مبارزه با تروریسم و بازسازی در کنار سوریه خواهد ماند. جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای هرگونه کمکی برای تقویت پایداری ملت سوریه در برابر تروریست‌های تکفیری ‌نیز ارائه کرد.
ملت سوریه به مقاومت و پایداری مقابل طرح‌های سلطه‌جویانه دیگران مشهور است و هیچ طرفی نمی‌تواند این اراده را درهم بشکند. همکاری‌های ایران و سوریه تاریخ بلندی دارد و در تمام شرایط این همکاری ادامه داشته است.