وزنامه «واشنگتن‌پست»، از استعفای دسته جمعی مدیران وزارت امور خارجه آمریکا خبر داد

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه «واشنگتن‌پست»، استعفای دسته جمعی مدیران وزارت امور خارجه آمریکا بخشی از مهاجرت مداوم افسران ارشد خدمات خارجی است که نمی‌خواهند در دوره ترامپ به کار ادامه دهند.
این در حالی است که رکس تیلرسون نامزد پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه هنوز از سوی صحن اصلی سنا تائید نشده و ترامپ هنوز نتوانسته است گزینه نهایی برای معاونت وی را هم انتخاب کند.
کناره‌گیری دسته‌جمعی مدیران وزارت خارجه، تیلرسون و ترامپ را برای به دست گرفتن امور در این وزارتخانه با مشکلات دشوارتری روبرو می‌کند.
پاتریک کندی معاون مدیریت وزارت خارجه آمریکا که در روند انتقال قدرت هم نقش فعالی در روند انتقال قدرت داشته و تصور می‌شد در دوران ترامپ هم به کارش ادامه دهد، از جمله مدیرانی بود که عصر چهارشنبه در اقدامی غیرمنتظره از سمتش کناره‌گیری کرد. وی از 9 سال پیش در این سمت حضور داشت.
علاوه بر کندی، سه نفر از مدیران ارشد دیگر که همراه با او کار می‌کرده‌اند هم استعفا داده‌اند. جویس آنه بار دستیار وزیر در امور اداری، میشل باند دستیار وزیر در امور کنسولی و جنتری اسمیت مدیر دفتر هیئت‌های خارجی سه مقامی‌اند که پس از کندی کناره‌گیری کرده‌اند.
گرگوری استار دستیار وزیر در امور امنیت دیپلماتیک هم هفته گذشته بازنشسته شد و لیداز مونیز مدیر اداره عملیات ساخت و ساز خارجی هم همزمان از وزارت خارجه رفت.
علاوه بر این، شماری از مقامات ارشد وزارت خارجه در ادارات محلی هم از سمت‌های خود کناره‌گیری کرده‌اند.
دیوید وید که زمانی رئیس دفتر جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا بود، می‌گوید: «این بزرگترین جدایی دسته‌جمعی در تاریخ وزارت است و جایگزینی آن بسیار دشوار است».
به گفته وی، جدا شدن مدیران ارشد وزارت خارجه که با دیوان‌سالاری و امور اداری پیچیده این نهاد آشنایی داشته‌اند، وضعیت بسیار دشواری برای دولت جدید ایجاد می‌کند.