محبوبیت صدر اعظم سرزمین ژرمن‌ها همچنان در حال کاهش است. بسیاری از شهروندان آلمانی معتقدند که صدارت اعظمی ‌مرکل بر آلمان دیگر کافی است و او برای چهارمین دوره نباید در این مسند حضور داشته باشد. این رویکرد سلبی به همراه نگرش منفی شهروندان آلمانی نسبت به برخی سیاست‌های مرکل سبب شده است تا اقبال شهروندان آلمانی نسبت به رقیب مرکل یعنی شولتز که سابقه ریاست پارلمان اروپا را نیز در کارنامه خود دارد افزایش یابد. هم‌اکنون آنگلا مرکل در راستای تصدی‌گری دوباره پست صدارت اعظمی ‌آلمان با معضلاتی جدی مواجه است.
نظرسنجی‌های صورت گرفته در آلمان نشان‌دهنده همین واقعیت است. بر‌اساس جدیدترین نظرسنجی موسسه «امنید» که به سفارش نشریه «بیلد» آلمان انجام گرفته است، حزب سوسیال دموکرات آلمان باز هم در سایه نامزدی «مارتین شولتز» برای صدر اعظمی ‌آلمان از این حزب صعود قابل توجهی را تجربه کرد. بر این اساس حزب سوسیال دموکرات با 3 درصد صعود نسبت به هفته گذشته 32 درصد آراء را کسب کرد که موفقیت‌آمیز‌ترین ارزیابی برای این حزب در 10 سال گذشته بوده است. به این ترتیب فاصله این حزب با اتحادیه احزاب متحد مسیحی مرکل به 1 درصد کاهش یافته است. اتحادیه احزاب متحد مسیحی مرکل در این نظر‌سنجی مانند هفته گذشته 33 درصد آرای شهروندان را به دست آورد.
هم‌اکنون حزب سوسیال دموکرات در دولت ائتلافی آلمان حضور دارد. با این حال این حزب امیدوار است که بتواند با پیروزی در انتخابات سراسری آلمان، ضمن ائتلاف با حزب سیز و حزب چپ تشکیل دولت دهد. برخی کارشناسان معتقدند که این بار حزب سوسیال دموکرات شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات و تشکیل دولت در آلمان دارد، این در حالی است که عملا قدرت طی یک دهه اخیر در دست حزب دموکرات مسیحی و آنگلا مرکل بوده است. حزب دموکرات مسیحی به کمک ائتلاف احزاب مسیحی توانسته است طی بیش از یک دهه اخیر حزب سوسیال دموکرات را به چالش بکشد.
مروری بر وضعیت دیگر احزاب آلمانی نیز در برهه فعلی قابل تامل است. حزب چپ 8 درصد، لیبرال دموکرات‌ها 6 درصد و حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم با یک درصد کاهش 10 درصد آراء را کسب کرد. سبزها نیز با یک درصد کاهش 7 درصد آرای شهروندان را به دست آوردند. بر‌اساس نتایج این نظر‌سنجی اگر شهروندان مستقیما بتوانند صدر‌اعظم خود را انتخاب کنند مارتین شولتز از مرکل سبقت گرفته و در انتخاباتی مستقیم 46 درصد آرای شهروندان را کسب می‌کند. 40 درصد شهروندان نیز به آنگلا مرکل رای خواهند داد. این بدترین خبر ممکن برای آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان محسوب می‌شود. بر این اساس محبوبیت مرکل طی یک هفته اخیر به صورتی ملموس کاهش یافته است. هفته گذشته مرکل 41 درصد و شولتز 38 درصد آرای شهروندان برای صدر اعظمی ‌را کسب کرده بودند. بنابراین نظرسنجی اخیر صورت گرفته، هشداری برای صدر‌اعظم سرزمین ژرمن‌ها محسوب می‌شود. نظر‌سنجی موسسه امنید در فاصله زمانی دوم تا هشتم فوریه از بین 1996 شهروند آلمانی انجام گرفته است.
با این حال شولتز نیز برای تصدی گری سمت صدارت اعظمی ‌آلمان مسیر آسانی پیش رو ندارد. در سایه صعود حزب سوسیال دموکرات بعد از نامزدی شولتز برای صدر اعظمی ‌آلمان انتقادهای زیادی از طرف سیاستمداران احزاب متحد مسیحی علیه شولتز شکل می‌گیرد. اخیرا وزیر دارایی آلمان از حزب دموکرات مسیحی، مارتین شولتز را با‌ ترامپ مقایسه کرده و انتقاد شدیدی به سیاست‌هایش وارد کرده است، به‌گونه‌ای که زیگمار گابریل، رئیس سابق حزب سوسیال دموکرات و وزیر امور خارجه فعلی آلمان درباره به وجود آمدن مبارزات انتخاباتی مشابه مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در آلمان هشدار داده است.
اما این روزها شاهد وقوع تحولی دیگر نیز در صحنه سیاسی آلمان بودیم. سرانجام فرانک والتر اشتاین مایر به‌عنوان رئیس‌جمهور آلمان انتخاب شد. اگرچه رئیس‌جمهور در آلمان عملا پستی تشریفاتی است چرا که صدر‌اعظم در این کشور از قدرتی زیادبرخوردار است اما حضور فردی مانند اشتاین مایر در مسند ریاست‌جمهوری آلمان پیام‌های زیادی را به نظام بین‌الملل مخابره کرده است. وی فردی سوسیال دموکرات است که از اصلی‌ترین منتقدان دونالد‌ ترامپ رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. اشتاین مایر از محبوبیت‌ترین سیاستمداران در کشور آلمان محسوب می‌شود. در صورتی که سوسیال دموکرات‌ها بتوانند در انتخابات سراسری آلمان پیروز شوند و قدرت را در دست گیرند، شاهد نفوذ بیشتر اشتاین مایر در فضای سیاسی برلین خواهیم بود. این بدترین خبر ممکن برای دونالد‌ ترامپ است. از سوی دیگر، در صورتی که مارتین شولتز رئیس سابق پارلمان اروپا به‌عنوان صدر‌اعظم جدید آلمان برگزیده شود، در این صورت نیز قدرت مانور اشتاین مایر افزایش خواهد یافت. در مجموع، هم‌اکنون اشتاین مایر به لحاظ سیاسی در موقعیت خوب و تعیین‌کننده‌ای قرار گرفته است.
تقابل اشتاین مایر و‌ ترامپ مورد توجه بسیاری از تحلیلگران قرار گرفته است. بسیاری از تحلیلگران رئیس‌جمهور جدید آلمان را فردی مخالف‌ ترامپ ارزیابی می‌کنند. نگاهی به موضع‌گیری‌ها و اظهارات اشتاین مایر قبل و بعد از انتخاب دونالد‌ ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا گواه این حقیقت است. اشتاین مایر در دوران وزارت امور خارجه خود و همچنین بعد از کناره‌گیری از این سمت همواره در موضع‌گیری‌های آشکاری انتقاد شدیدی به‌ ترامپ و سیاست‌های وی
وارد می‌کرد.
وی در اظهارنظری انتقاد شدیدی به شعار‌ ترامپ وارد کرده و تاکید کرده بود که رئیس‌جمهور آینده آمریکا باید بپذیرد که معماری امنیت جهانی تغییر کرده است و شعار نخست آمریکا پاسخ درستی به این شرایط نیست. وی همچنین سخنان‌ ترامپ را ضد و نقیض خوانده و مناقشات بین‌المللی را تنها در صورتی قابل حل و فصل دانست که قدرت‌هایی همچون آمریکا و روسیه و دیگران با یکدیگر متحد شوند. اشتاین مایر بارها و بارها در موضع‌گیری‌های شفاف و آشکار مخالفت خود با‌ ترامپ و سیاست‌هایش را نشان داده است.
اشتاین مایر چندی پیش نیز در اظهارنظری تاکید کرده بود که پس از به قدرت رسیدن دونالد‌ ترامپ در ایالات متحده آمریکا، نظم جهانی به پایان رسیده و به سمت دورانی پرآشوب حرکت خواهد کرد. وی همچنین تاکید کرده بود که با روی کار آمدن دونالد‌ ترامپ در آمریکا، جهان قرن بیستم به‌طور قطعی و برای همیشه به پایان رسید.