المانیتور می نویسد اسرائیل نه تنها بارها در مبارزه با حزب الله و حماس شکسته خورده بلکه موجب افزایش قدرت آنها شده

به طور کلی می توان از مقاله این نویسنده نبض اسرائیل در المانیتور فهمید که اسرائیل همچنان در موقعیت ضعف قراردارد و این روزها حتی نمی تواند از جانب تروریست های دست پرونده خودش نیز احساس آرامش کند.

مثلث آنلاین؛ درحالی که این روزها داعش درحال عقب نشینی است و امروز خبرهایی حاکی از تصرف نیمی از استان الانبار توسط دولت عراق بود، روزنامه المانیتور به قلم جکی هوگی تحلیلگر مسائل عرب و روزنامه نگار اسرائیلی مقاله ای با عنوان «اسرائیل باید از اسد حمایت کند» منتشر کرد.

جکی هوگی٬ تحلیلگر مسائل عرب است که برای روزنامه اسرائیلی گالیه-زهال و در روزنامه business newspaper Globes است. او پیش از این خبرنگار مسائل عرب برای ماآویر بود.

نویسنده در این مقاله با اشاره به وضعیت فعلی مرزهای اسرائیل و سوریه معتقد است که اسرائیل باید به سمت حمایت از اسد پیش برود. او البته دربخش مهمی از مقاله اش تلاش های رژیم صهیونیستی در رویارویی با حزب الله و حماس را همیشه توأم با شکست معرفی کرده و می نویسد: در سه دهه جنگ با سازمان های مانند حزب الله و حماس،اسرائیل تنها در حد متوسطی توانایی رسیدگی به آنها را از خود نشان داده نمی تواند غیر از نقد به عملکرد خود کسی دیگری را سرزنش کند چرا که بیشتر این گروهها در مناطق است .در حقیقت اسرائیل تحت کنترل نیروی دفاعی اسرائیل تاسیس شده اند. اسرائیل تلاش زیادی برای نابودی این سازمان ها به کار برده است اما هر بار شکست خورده و حتی در بعضی موارد این اقدامات موجب افزایش قدرت آنها نیز شده است. گاهی اوقات سیاست های اتخاذ شده باعث به وحود آمدن ا شتباهات جبران ناپذیر شده است. در سال۱۹۸۰ نیروی دفاعی اسرائیل در غزه به انجمن های اسلامی به عنوان یک وزنه در مقبل جنبش فتح بهای بسیاری داد.حماس در خارج ار این انجمن رشد کرد و جنبش فتح را در پی یک انقلاب خونین در هم کوبید.

به اعتقاد نویسنده اسرائیل نمی تواند خطری که در نزدیکی مرزهایش وجود دارد را ببیند و می نویسد: اسرائیل حتی امروز نیز که با حزب الله، سوریه و ایران در گیر است باز نمی بیند که یک دشمن خطرناک و نا شناخته از میان خودشان در حال رشد کردن است. جبهه سوم در بلندی های جولان است ، یک سازمان یا نهاد غیردولتی جدید که در بطن سازمان های شورشی سنی در حال شکوفا شدن است که مسلما در زمره دوستان اسرائیل نخواهد بود و نخواهد توانست یک جایگزین برای رژیم بعث نیز محسوب شود.در واقع می تواند یک تهدید جدید محسوب شود.

البته این توصیه چندان هم با واقعیت منطبق نیست. در بخشی از این مقاله می توان پنهانکاری مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی را در مواجه با داعش دید. جایی که تنها لایه های مهم امنیتی به آن دسترسی دارد.

نویسنده با اشاره به قدرت گرفتن نیروهایی چون القاعده و جبهه النصره در سوریه پرده از ارتباط این تروریست ها و اسرائیل برمی دارد. آگاهانه وناظران سیاسی بارها براین مساله صحه گذاشتند که تروریست هایی که در سوریه می جنگند توسط اسرائیل و عربستان سازماندهی و تجهیز می شوند. نویسنده نبض اسرائیل در المانیتور این مساله را اینگونه فاش می کند: حتی اگر در همان ابتدا نیز این گروه ها روابط صمیمی با نیروی دفاع اسرائیل می داشتند باز این امر هیچ چیز را در آینده روابط آنها تضمین نمی کند.از سوی دیگرامکان انشعاب آن ها نیز وجود دارد به همان نحوی که در مورد سازمان آزادی‌بخش فلسطین رخ داد، آنها ممکن است فردا الویت ها و یا سیاستهای خود را تغییر دهند. تاریخ اسرائیل با این سناریو ها آشناست.

درادامه اما نویسنده متوجه است که اسرائیل همچنان بر طبل حمایت از این گروه ها در قالب سناریوهای پنهان می کوبد اما درعین حال اجازه نمی دهد تا کسی از این مسائل آگاه شود: مقامات امنیتی اسرائیلی در گقت و گو با المانیتور اذعان داشتند که با وجود بحث های گوناگئن در درون سازمان امنیتی می توان گفت که تا به امروز یک نتیجه روشن در این مورد به دست نیامده است. همچنین اگر فردی هم تلاش کند تا به نظرات مقامات در بالاترین سطوح دستگاه دیپلماسی-امنیت اسرائیل پی ببرد و در یابد که این سازمان چه سناریوی را در مورد سرنوشت دمشق دنبال می کنند مسلما به پاسخ روشنی دست نمی یابد .

به اعتقاد جکی هوگی اسرائیل باید مسیر دوستی با اسد را بپیماید نه فقط ایجاد ثبات در سوریه: «نیروهای امنیتی اسرائیل به تدریج باید در گسترش دامنه اتحاد خود را با شورشیان و ارتش سوریه اقدام کنند و از سوی دیگر با کمک متحدان غربی خود برای ایجاد ثبات در دمشق گام بردارند. در واقع هدف تقویت دشمنان رژیم نیست بلکه توسعه روابط دوستانه با آنها است. باید در نظر داشت که عواقب تلخ این تاکتیک می تواند مانند یک بومرنگ به سمت اورشلیم باز گردد. بقای رژیم دمشق ثبات در مرز شمالی اسرائیل را تضمین می کند، همچنین این موضوع گامی مهم برای تامین امنیت ملی آنها به شمار میرود.»

به طور کلی می توان از مقاله این نویسنده نبض اسرائیل اینگونه برداشت کرد که اسرائیل همچنان در موقعیت ضعف قراردارد و این روزها حتی نمی تواند از جانب تروریست های دست پرونده خودش نیز احساس آرامش کند.