رسانه های محلی سوئد در گزارشی از پیوستن دهها زن سوئدی به صفوف گروه های افراطی خشونت گرا در سوریه و کشورهای اطراف آن خبر داده اند.

رسانه های محلی سوئد در گزارشی از پیوستن دهها زن سوئدی به صفوف گروه های افراطی خشونت گرا در سوریه و کشورهای اطراف آن خبر داده اند.

به گزارش خبرگزاری شین هوا از استکهلم ، رادیو دولتی سوریه گزارش داد دهها زن سوئدی به منظور پیوستن به گروه های افراطی از جمله گروه ( تکفیری- صهیونیستی)‌ داعش ،‌ این کشور را ترک کرده اند و راهی سوریه و دیگر کشورهای منطقه شده اند.
به موجب این گزارش بین سی تا چهل مورد از یکصد و پنجاه مورد تایید شده از پیوستن اتباع سوئدی به گروه های افراطی مانند داعش ، مربوط به زنان می شود.
سیمون برنیات سخنگوی سرویس اطلاعاتی سوئد نیز در مصاحبه با روزنامه داگنزنایهیترDagens Nyheter اعلام کرد :‌ «‌ اطلاعات تایید شده ای نیز در اختیار داریم که نشان می دهد حدود یکصد تن دیگر نیز ممکن است برای پیوستن به این گروهها خاک سوئد را ترک کرده باشند. »‌
وی افزود : « احتمالا اتباع سوئدی بیشتر از طریق شبکه های اجتماعی ، جایی که زنان به ازدواج با جنگجویان تکفیری و حمایت از آرمان های آنان ترغیب می شوند، جذب این گروهها می شوند. این واقعا معضلی جدی است که دهها زن به مناطق درگیری سفر کنند و به صفوف گروه های خشونت گرا بپیوندند. »‌
با این حال سرویس اطلاعاتی سوئد اعلام کرد ‌ درباره شمار دقیق زنانی که فعالانه در این جنگ یا آموزش نظامی مربوط به آن شرکت دارند هیچ اطلاعی در دست نیست.
حدود پنجاه تن از این افراد که به خارج سفر کرده اند ، به سوئد بازگشته اند. سرویس اطلاعاتی سوئد چنین برآورد می کند که حدود چهل سوئدی در سوریه کشته شده اند.