لادیمیر پوتین، فرانسوا اولاند و پترو پوروشنکو روسای جمهور روسیه، فرانسه و اوکراین و نیز آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در یک گفتگوی تلفنی مشترک، بر رعایت کامل تعهدات و الزامات برای حل و فصل بحران در اوکراین تاکید کردند.

لادیمیر پوتین، فرانسوا اولاند و پترو پوروشنکو روسای جمهور روسیه، فرانسه و اوکراین و نیز آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در یک گفتگوی تلفنی مشترک، بر رعایت کامل تعهدات و الزامات برای حل و فصل بحران در اوکراین تاکید کردند.

کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) در بیانیه ای در این رابطه گفت «این برای نخستین بار از سی ام آوریل است که گفتگویی با این شکل میان رهبران سیاسی روسیه، آلمان، فرانسه و اوکراین صورت می گیرد.»
این گفتگو زمانی انجام می شود که قرار است اوکراین با اعمال اصلاحاتی در قانون اساسی خود، آزادی عمل بیشتری برای مناطق جدایی طلب در شرق این کشور قایل شود.
غرب، این اصلاحات را به منزله گامی اساسی برای حل و فصل سیاسی درگیری هایی قلمداد می کند که از پانزده ماه پیش تاکنون شش هزار و پانصد قربانی گرفته است.
در بیانیه الیزه آمده است : « سازوکار اصلاحات در قانون اساسی اوکراین، باید تا زمانی که اقدامات پیش بینی شده در توافق نامه مینسک، به طور کامل و کارآمد به اجرا درآیند، باقی مانده و حفظ شود؛ برگزاری انتخابات محلی در اوکراین در چارچوب قانون اساسی و رعایت تعهدات و الزامات توسط هر یک از طرفین درگیری در این کشور، مسئله غیرقابل انکار و اجتناب در این اصلاحات است؛ در همین راستا، اقداماتی فوری نیز برای خروج هر چه زودتر تانک ها و سلاح های سبک از منطقه و نهایی کردن یک توافق در مورد عاری کردن از سلاح و مین روبی مناطق شرق اوکراین باید صورت بگیرد.»
الیزه در بیانیه خود افزود : «رهبران چهار کشور بر نقش محوری سازمان امنیت و همکاری اروپا، بویژه در بهبود شرایط اجرای آتش بس مینسک و نظارت بر خروج سلاح های سنگین از شرق اوکراین، تاکید کردند؛ به گفته آنها، برای آنکه ناظران بتوانند آزادی عمل بیشتری در اجرای ماموریت خود داشته باشند، از هیچ تلاشی نباید مضایقه کرد.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس؛ نمایندگان پارلمان اوکراین روز پنجشنبه نخستین گام ها را به سوی اجرای اصلاحات در قانون اساسی برداشتند. با اصلاح بخش هایی از قانون اساسی، قدرت و اختیارات بیشتری به شوراهای انتخابی مناطق جدایی طلب در شرق این کشور داده می شود. اما بر خلاف خواسته جدایی طلبان، این اصلاحیه قانونی، به طور کامل وضعیت نیمه خودمختار را برای مناطق تحت کنترل آنها تایید نمی کند.
روسیه روز جمعه این اصلاحیه قانونی را محکوم کرد و آن را «نوعی شوخی سیاسی» خواند و گفت هیچکس نباید فریب آن را بخورد.